Raciborski „Laur Wolontariatu” przyznany

Zdobywcy tytułu Laur Wolontariatu 2018
Zdobywcy tytułu Laur Wolontariatu 2018

W Raciborzu działa kilkadziesiąt organizacjach pozarządowych, które pomagają w realizacji inicjatyw oraz zadań na rzecz potrzebujących. 5 grudnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, a 8 grudnia w Raciborskim Centrum Kultury  przyznano „Laury Wolontariatu 2018” .

Nagroda została wręczona przez Prezydenta Dariusza Polowego. Komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 2112/2018 Prezydenta Miasta Racibórz z dnia 09.10.2018 r. przyznała wyróżnienia w dwóch kategoriach: osoba fizyczna oraz organizacja pozarządowa.

- reklama -

Zdobywca wyróżnienia „Laur Wolontariatu 2018 r.” w kategorii osoba fizyczna:

Pani Cecylia Krziżok

Pani Cecylia Krziżok jest wolontariuszką w Domu dla Dzieci im. Jana Pawła II przy ul. Starowiejskiej 171 od 1996 r. Czynnie uczestniczy we wszystkich zajęciach, które się tam odbywają. Pomaga dzieciom w odrabianiu zadań domowych, prowadzi terapię zajęciową, organizuje zajęcia rekreacyjne, wypoczynek letni oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Panią Cecylię Krziżok cechuje niezwykły dar podejścia do dzieci mających trudności w wypełnianiu obowiązków szkolnych, a także mających kłopoty w nawiązywaniu kontaktu z otoczeniem.

Na podkreślenie zasługuje jej szczególna umiejętność organizowania różnego rodzaju wycieczek: pieszych, rowerowych oraz autokarowych. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci są także wyjazdy pod namiot, podczas których odkrywają nowe miejsca, uczą się samodzielności oraz zdobywają nowe doświadczenia Pani Cecylia podczas tych wyjazdów nie tylko opiekuje się dziećmi, ale jest duszą towarzystwa i świetnym kompanem do rozmów.

Swój czas który spędza w Domu dla Dzieci poświęca nie tylko na bezpośrednią pracę z dziećmi. Pomaga także w utrzymaniu porządku zarówno w domu jak i w ogrodzie.

Pani Cecylia utrzymuje kontakt z wieloma osobami, które już dawno opuściły Dom dla Dzieci. Są to dla niej jak i dla wychowanków szczególne więzi. Dzielą się z nią swoimi radościami, osiągnięciami i problemami.

Zdobywca wyróżnienia „Laur Wolontariatu 2018 r.” w kategorii organizacja pozarządowa

Raciborski Związek Drużyn Harcerzy „BASTION”

Raciborski Związek Drużyn Harcerzy „BASTION” jest organizacją, która od ponad 25 lat działa na rzecz miejscowej społeczności oraz odgrywa ważną rolę w procesie wychowania młodego człowieka. Wszelka praca na rzecz organizacji wykonywana jest na zasadzie wolontariatu.

Drużynowi, przyboczni, instruktorzy oraz zastępowi poświęcili swój wolny czas przygotowując oraz prowadząc w 2018 r. 30 zbiórek zuchowych , a także 100 zbiórek zastępów i drużyn. Do Raciborskiego Związku Drużyn Harcerzy „BASTION” należy około 30 harcerzy oraz 20 zuchów.Zuchy i harcerze uczestniczą nie tylko w zbiórkach, ale także w wieczorach filmowych, spotkaniach świątecznych oraz uroczystościach związanych z obchodami 3-ego Maja oraz 11 listopada. Wyjeżdżają na biwaki i obozy.

Jednym z elementów wychowania zuchów i harcerzy jest zdobywanie gwiazdek i stopni harcerskich. Zdobywa się je poprzez realizację określonej „próby”. Każda „próba” zazwyczaj składa się z trzech wymiarów – praca nad sobą (rozwój duchowy, intelektualny, fizyczny), praca na rzecz harcerstwa oraz praca na rzecz społeczeństwa

Wszystkie te wydarzenia pokazują jak prężnie działa harcerstwo i jak ciekawie z udziałem Raciborskiego Związku Drużyn Harcerzy „Bastion” można spędzać swój wolny czas oraz zarazić się ideą wolontariatu w bardzo młodym wieku.

fot. UM Racibórz
oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here