Remont kościoła na Ocicach wart 150 000 zł

Ocice Kościół Remont Kościoła

Prace polegały na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych oraz renowacji części elewacji. Inwestycja została wsparta przez raciborski magistrat.

Całkowity koszt tego etapu remontu wyniósł ok 150 000 zł. Dotacja miejska na ten cel to kwota prawie 50 000 zł. Wsparcie finansowe stanowi 1/3 kosztów. Remont był konieczny ze względu na stan techniczny dolnej części murów (tzw. przyziemia). Zabytkowy budynek stopniowo zaczęła pokonywać wilgoć. Zawilgocenie spowodowało odspajanie się od muru okładzin na elewacji, a także płytek w cokole, tynków. W 2013 roku wykonano niezbędny remont dachu, wówczas miasto także wsparło parafię w kwocie 50 000 zł.

- reklama -

Kościół pw. Świętego Józefa to przykład architektury modernistycznej, wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Został wybudowany w latach 1937-38. Jego urok tkwi w proporcjach i prostocie. Architekt Felix Finz Hinnsen projektując tą świątynię nawiązał bazylikowym układem wnętrza, okrągłymi i zamkniętymi półkoliście oknami do wczesnochrześcijańskiego stylu bizantyjskiego, co podkreśla również piękna mozaika na elewacji. W 1951 autor projektu wykorzystał go powtórnie przy budowie kościoła pw. św. Fidelisa w dzielnicy Berlina – Tempelhofie.

oprac. /kc/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here