
„Dylemat wagonika” Thomasa Cathcarta to kolejna publikacja polecana przez bibliotekę w ramach akcji Prezent od Ibuk Libra.
Raz w miesiącu Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zachęca do skorzystania z akcji Prezent od Ibuk Libra, w ramach której można sięgnąć po dodatkową nowość wydawniczą. Aby wypożyczyć książkę, wystarczy jedynie dostęp do Internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w oddziałach i filiach raciborskiej biblioteki.
W noworocznej, styczniowej odsłonie akcji raciborska biblioteka zachęca do lektury publikacji Thomasa Cathcarta „Dylemat wagonika”. Książka dostępna jest na platformie Ibuk Libra od 1 do 31 stycznia 2019 r.
Wagonik pędzi po torach w niekontrolowany sposób. Przed nim znajduje się pięć osób, a na bocznym torze stoi jeden człowiek. Wyobraź sobie, że znajdujesz się akurat tuż obok zwrotnicy, która może zmienić tor wagonika. W ten sposób uratujesz pięć osób, ale poświęcisz jedną. Czy zdecydujesz się pociągnąć za wajchę? Albo obserwujesz zdarzenie z kładki. Jedyną możliwością uratowania ludzi jest zrzucenie ciężkiego przedmiotu na tory. A ty stoisz tuż obok bardzo grubego faceta… Ta zagadka etyczna, oparta na eksperymencie myślowym z 1967 roku przeprowadzonym przez brytyjską filozof Philippę Foot, zainspirowała wiele żywych dyskusji na całym świecie. Thomas Cathcart w inteligentny i zabawny sposób popularyzuje wiele poważnych teorii. Jedną z nich jest „dylemat wagonika”, a minispecjalizacja zajmująca się tym problemem potocznie nazywana jest „wagonikologią”. W swojej książce autor łączy teorie Jeremy’ego Benthama, Kanta, św. Tomasza z Akwinu, Nietzschego i innych. Dylemat wagonika dla większości ludzi był inteligentną, filozoficzną układanką, dopóki taka historia nie zdarzyła się naprawdę.
oprac. /kp/





![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Nowe mieszkania przy ul. Łąkowej. Pierwsze klucze trafiły do mieszkańców [ZDJĘCIA] mieszkania raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/tbs-raciborz-lakowa.jpg)


![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)







![Złote medale zawodników Łamatora na mistrzostwach Śląska [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz-11.jpg)