Do 5 000 zł grzywny za łamanie ustawy antysmogowej

Uchwała antysmogowa ma na celu ograniczenie niskiej emisji w regionie

Od września 2017 roku obowiązuje ustawa antysmogowa, która zakazuje palenie w piecach węglem brunatnym, mułem i flotokoncentratami. Za niedostosowanie się do przepisów grozi mandat.

„Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa (…) podlega karze grzywny”, która godnie z art. 24 kodeksu wykroczeń może sięgać od 20 zł do 5000 zł. (w postępowaniu man­datowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy 1000 zł). Powinni o tym pamiętać wszyscy, którzy od 1 września 2017 roku. nie zastosują się do nowej „uchwały antysmogowej” i będą palić w piecach węglem brunatnym, mułem lub flotokoncentratami.

- reklama -

Ustawa antysmogowa dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim. Wskazuje w jakich piecach i jakie paliwa można spalać, jej celem jest poprawa jakości powietrza w regionie. Zgodnie z jej zapisami od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym oraz zakaz używania paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Osoby posiadające aktualnie materiały opałowe, których spalanie od września 2017 roku jest zabronione muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną podczas kontroli.

/fot. raciborz.slaska.policja.gov.pl oprac. kc/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Ustawa jest ok to dlaczego nasi Radni jej nie przestrzegają .Czy za nic mają te ustawę ? Doszły mnie słuch że piece klasy piątej mają być zlikwidowane .To może trochę edukacji dla Radnych piec klasy piątej ma o 20 procent mniejszą emisję zanieczyszczeń od standardowego czy to mało ? . Pozdrawiam

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here