
Raciborska księżniczka poświęciła swoje życie posłudze zakonnej i stała się ważną osobą w historii miasta. Jeden z placów w centrum Raciborza nosi właśnie jej imię.
Już w najbliższą niedzielę, 20 stycznia, miasto przypomni postać siostry Eufemii (Ofki) Piastówny Raciborskiej. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w intencji szybkiej kanonizacji Ofki o godz. 10:30 (msza celebrowana w Kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny). Po mszy odbędzie się konferencja poświęcona postaci siostry Eufemii, która rozpocznie się o godz. 12:00 (sympozjum odbędzie się w Muzeum w Raciborzu). Po konferencji uroczysty Graduał Raciborski wykona Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.
W konferencji udział wezmą: nestor raciborskich historyków Paweł Newerla, postulator procesu beatyfikacyjnego siostry Eufemii ks. Grzegorz Kublina oraz doktor Janusz Nowak.
/UM Racibórz oprac. c/





![Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski w Artistic Show Dance [ZDJĘCIA] Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski Artistic Show Dance](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-skaza-raciborz.jpg)

![Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie [ZDJĘCIA] Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/kiermasz-wielkanocny-tworkow-krzyzanowice.jpg)


![Zawodnicy Łamatora z medalami Pucharu Polski Południowej ADCC [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lamator-raciborz.jpg)

![Powiatowe eliminacje Małego OKR w Raciborzu. Najlepsi wystąpią w Katowicach [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-recytatorski-maly-okr.jpg)
![Magiczna noc w raciborskiej bibliotece. Dzieci przeniosły się do Narnii [ZDJĘCIA] Magiczna noc w raciborskiej bibliotece. Dzieci przeniosły się do Narnii](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-andersenem-biblioteka.jpg)
![Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu [ZDJĘCIA] Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/biblioteka-nie-ogranicza.jpg)
![Uczniowie z Roth poznają Racibórz i polskie tradycje wielkanocne [ZDJĘCIA] Uczniowie z Roth poznają Racibórz i polskie tradycje wielkanocne](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Gymnasium-Roth.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)








![Dlaczego warto mówić „nie”? Spotkanie z Anitą Kiderys w bibliotece [ZDJĘCIA] Dlaczego warto mówić „nie”? Spotkanie z Anitą Kiderys w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/anita-kiderys-10.jpg)