„500+” działa! Wzrósł wskaźnik dzietności. Już niedługo 500 zł na każde dziecko

rodzina
Rządowy program społeczny 500+ zdaniem urzędników przynosi efekty. fot.: pixabay.com

Wzrost dzietności, walka z ubóstwem – zwłaszcza wśród dzieci, a także inwestycja w rodzinę – to główne cele programu „Rodzina 500+”, nad którego rozszerzeniem debatowali w środę senatorowie.

Zdaniem wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, cele programu „są realizowane w sposób bardzo zadowalający”.

- reklama -

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada przede wszystkim zniesienie progu dochodowego, a w efekcie rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na pierwsze, również jedyne, dziecko. W środę (08.05) w Senacie odbyła się debata nad projektem.

Jak mówił obecny w Senacie wiceminister Stanisław Szwed, polityka prorodzinna jest priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy, a rozszerzenie programu „Rodzina 500+” – realizacją oczekiwań społeczeństwa. Jak wskazał, główne cele programu to wzrost dzietności, walka z ubóstwem – zwłaszcza wśród dzieci, a także inwestycja w rodzinę. – Myślę, że dzisiaj możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że te punkty są realizowane w sposób bardzo zadowalający – mówił.

Wiceszef MRPiPS zaznaczył, że w porównaniu z rokiem 2015, wskaźnik dzietności wzrósł w ostatnich latach – z 1,25 w 2015 r. do 1,45 w roku 2017. – Liczymy, że za 2018 r. ten wskaźnik będzie jeszcze wyższy. Ważna jest też kwestia związana z liczbą urodzeń: w 2017 r. po raz pierwszy od niepamiętnych czasów urodziło się ponad 400 tys. dzieci – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed. Jak dodał, spadek liczby urodzeń w 2018 r. jest wynikiem mniejszej liczby kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie zwrócił uwagę, że szacunki urodzeń dzieci przed wprowadzeniem programu „Rodzina 500 plus” były niższe niż obecne wyniki.

– W planach, które były przedstawiane jeszcze za poprzedniej koalicji na 2018 r., liczba dzieci szacowana była na 340 tys. czyli prawie o 40 tys. dzieci mniej, myśmy w swoim programie szacowali na 360 tys. W 2018 r. urodziło się 388 tys. dzieci – mówił wiceminister. Wskazał również m.in. na pozytywne wyniki w zakresie walki z ubóstwem.

EnDe

#MRPiPS

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here