16 maja – Święto Straży Granicznej. 28 lat jednostki ŚOSG w Raciborzu

0
Funkcjonariusze Straży Granicznej obchodzą dziś swoje święto fot.: MOSG

Dziś (16.05) Straż Graniczna obchodzi swoje święto. W tym roku przypada 28. rocznica powołania naszej formacji.

Straż Graniczna to jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja powołana do ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego oraz zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji.

- reklama -

Śląski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu jest jednym z dziewięciu oddziałów funkcjonujących w strukturze organizacyjnej Straży Granicznej. Terytorialny zasięg działania Śląskiego Oddziału Straży Granicznej obejmuje obszar dwóch województw: śląskiego i opolskiego. Strukturę organizacyjną Śląskiego Oddziału Straży Granicznej tworzy Komenda Oddziału w Raciborzu oraz Placówki Straży Granicznej. W skład ŚlOSG wchodzą obecnie 4 Placówki Straży Granicznej. Trzy z nich są usytuowane na terenie województwa śląskiego, w tym jedna realizująca zadania w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach, a jedna usytuowana jest na terenie województwa opolskiego. Na terenie województwa śląskiego znajdują się Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej, Rudzie Śląskiej, bielsku – Białej i Katowicach – Pyrzowicach, natomiast na terenie województwa opolskiego Placówka Straży Granicznej w Opolu.

W Śląskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę 623 funkcjonariuszy, a zatrudnionych jest 183 pracowników.

Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzi w trybie ciągłym nabór kandydatów do służby w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu. W 2019 roku ŚlOSG planuje przyjąć blisko 30 nowych funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę w Raciborzu, Bielsku – Białej, Katowicach – Pyrzowicach, Rudzie Śląskiej oraz w Opolu. Osoby zainteresowane służbą w tej formacji mogą zgłaszać się za pośrednictwem  strony https://www.slaski.strazgraniczna.pl/.

W tym roku funkcjonariusze i pracownicy ŚlOSG swoje święto obchodzić będą 22 maja. Uroczystość odbędzie się na terenie Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. W trakcie uroczystości wręczone zostaną odznaczania, awanse na kolejne stopnie służbowe, odbędzie się okolicznościowy Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG połączony z pokazem musztry paradnej. Przygotowaliśmy też szereg atrakcji: wystawę sprzętu służb mundurowych, pokaz wyszkolenia psa służbowego, zwiedzanie sali tradycji oraz strzelnicy, stoisko daktyloskopijne oraz trenażer laserowy.

Program uroczystości 22 maja:

godz: 12.00 – 12.45 – Uroczysty apel z okazji 28. rocznicy powstania Straży Granicznej,

godz: 12.45 – 13.00 – Okolicznościowy Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG połączony z pokazem musztry paradnej.

Dzień otwartych koszar:

godz: 10.00 – 14.30.

EnDe

#ŚOSG

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here