Racibórz bił ogólnopolski rekord w czytaniu [ZDJĘCIA]

0
Bicie rekordu Racibórz
Akcja "Jak nie czytam, jak czytam” ma na celu promocję czytania dla przyjemności.

„Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób, także uczniowie raciborskich szkół we współpracy z filiami raciborskiej biblioteki.

Jak było w tym roku? Od 2016 roku uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. „Jak nie czytam, jak czytam” ma na celu promocję czytania dla przyjemności – w miłej atmosferze, bez przymusu. W akcję jak co roku włączyły się filie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Na Ostrogu, w Ocicach, na Żorskiej i w Markowicach książki czytało prawie 1000 osób!

- reklama -

lubie czytac

Spotkania odbywały się w pomieszczeniach szkoły albo na podwórkach. Uczestnicy czytali przyniesione ze sobą ulubione książki, albo wypożyczali je z biblioteki. W Markowicach dzieci z kl. I-IV wykazały się kreatywnością i z własnych ciał utworzyły napis „Czytam”, w bibliotece przy Żorskiej po skończonym czytaniu, przy przygotowanych wcześniej stoiskach, bibliotekarze i uczniowie polecali ciekawe książki dostępne w placówce, Ocice zrobiły ciekawą sesję zdjęciową a biblioteka na Ostrogu, która zorganizowała spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych, ogłosiła się wynalazcami nowej dyscypliny – czytania podczas chodzenia, czyli „nordic reading”.

Oprócz akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w bibliotece odbyły się ostatnie spotkania w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom. Na Płoni wiersze „Abecadło w rymy wpadło”, „W Ślimakowie” czy „Mysia Mowa” przeczytała emerytowana bibliotekarka Małgorzata Drobnicka. Z kolei gościem biblioteki na Ostrogu był radny Michał Kuliga, który przeczytał uczniom z klas II i III SP nr 8 wiersze „Dziury w serze”, „Dlaczego ciele ogonem miele” i jak sam przyznał wiersz o nim samym „Pan Bałagan”. Oprócz utworów Chotomskiej dzieci wysłuchały także „Legendy o pięknej pasterce i księciu z Raciborza”.

/MiPBP Racibórz publ. c/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here