Muzyka w starym opactwie. Uczta dla melomanów [ZDJĘCIA]

0

Od maja do października w Bazylice Matki Boskiej Pokornej w Rudach trwa 24 edycja festiwalu „Muzyka w Starym opactwie”. Koncerty w tak urokliwym miejscu stwarzają wyjątkowy klimat dla skupienia i kontemplacji, pełnego wyjątkowych treści wytchnienia przy muzyce organowej i wokalnej.

W czasie swej 24-letniej już historii festiwal zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Wierni festiwalowi słuchacze, często obecni na wszystkich koncertach cyklu a reprezentujący całą Ziemię Śląską, są dowodem na to, iż nie zniknęła jeszcze potrzeba kontaktu ze sztuką trudniejszą w odbiorze, za to gwarantującą doświadczenie najwyższych i ponadczasowymi wartości.

- reklama -

Dyrektorem festiwalu jest KS. BOGDAN KICINGER

W ubiegłą niedzielę wystąpiła Brygida Tomala – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończyła wydział instrumentalny w klasie organów oraz wydział dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, nauczycielka organów w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II st. w Gliwicach, Szkole Muzycznej II st. w Katowicach, wykładowczyni na kierunku muzyka kościelna w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako organistka związana jest z parafią św. Anny w Babicach, gdzie prowadzi również chór.
Zaprezentowano utwory Jana Sebastiana Bacha, Krzysztofa Grzeszczaka, Franciszka Walczyńskiego, Dietricha Buxtehude, Stanisława Moniuszki, Eugene Gigout.

XXIV cykl koncertów A.D. 2019
26.05.2019 – Dyplomanci Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach
23.06.2019 – Brygida Tomala – organy (Babice- Katowice)
21.07.2019 – Maciej Lamm – organy (Opole)
18.08.2019 – Michał Kocot – organy (Zielona Góra)
22.09.2019 – Mariola Brzoska – organy (Gliwice)
20.10.2019 – Cracow Singers – dyr. Karol Kusz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here