Poznaj swoją bibliotekę: Oddział Dziecięcy cz. 2 [ZDJĘCIA]

Poznaj swoją bibliotekę: Oddział Dziecięcy cz. 2
Poznaj swoją bibliotekę: Oddział Dziecięcy

Z Wojska Polskiego na Kasprowicza. Z Oddziału Dziecięcego na Eurekę. Kolejny artykuł z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu dotyczy dalszych losów Oddziału Dziecięcego.

Oddział dla Dzieci otwarto w 1965 roku. Jego prężna działalność rozpoczęła się ponownie w 2002 roku, kiedy biblioteka została przeniesiona z lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4 do budynku Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. Przenosiny te zaowocowały natychmiastowym wzrostem czytelnictwa najmłodszych. Oddział nawiązał ścisłą współpracę z okolicznymi przedszkolami oraz szkołami podstawowymi, organizując liczne lekcje biblioteczne. Ale nie tylko. Po przeprowadzce rozkwitła działalność kulturalna. W pierwszych latach po zmianie lokum bibliotekę odwiedzili znakomici pisarze: Ewa Chotomska w listopadzie 2002 r. i Wanda Chotomska w czerwcu 2005 r., Grzegorz Kasdepke w maju 2006 r. czy Mariusz Niemycki w 2007 roku. Wtedy też swój początek wzięły najbardziej znane imprezy cykliczne dla dzieci. Z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2002 roku wspólnie z Gimnazjum nr 2 przeprowadzono międzyszkolny turniej pod nazwą „Myślę, więc czytam”. W marcu 2003 roku zorganizowano pierwszą Noc z Andersenem pod hasłem „Co robią książki nocą?”, a w październiku pierwsze Urodziny Kubusia Puchatka. Wszystkie te imprezy są kontynuowane do dzisiaj i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród raciborzan.

- reklama -
Biblioteka uczy i bawi 2011

W 2013 roku Odział Dziecięcy zmienił swoją nazwę na Eurekę – Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży, a w 2018 roku przeszedł gruntowną metamorfozę, zyskując nowoczesny wygląd i liczne udogodnienia m.in. windę dla niepełnosprawnych i matek z dziećmi. To tu odbywają się wszystkie największe imprezy czytelnicze. Eureka przede wszystkim jednak udostępnia ulubione serie książek dla najmłodszych, płyty DVD z bajkami, płyty CD z muzyką, a także, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, prawie 400 gier planszowych w ramach działającej tu „Biblioteki gier planszowych”. Oprócz możliwości wypożyczania zbiorów Eureka to także miejsce spotkań – to tu przy stole lub na wygodnych kanapach można odrobić zadanie domowe, a tuż obok, w sąsiedniej Czytelni, skorzystać z komputera z dostępem do Internetu. Dla najmłodszych przygotowano tzw. Kącik Malucha z kolorowymi książeczkami i fotelami dla dzieci i rodziców.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Biblioteka przybliża w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here