Jak i kiedy sadzimy tulipany?

0
Jak sadzić tulipany
Głębokość, na jakiej należy umieścić cebulki tulipanów, powinna być równa 3 krotnej ich wysokości.

Tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów zdobiących nasze ogrody wiosną. Dla ich prawidłowego wzrostu duże znaczenie, oprócz odpowiedniego stanowiska i podłoża, ma także termin, w jakim umieścimy je w gruncie. Ich sadzenie nie jest skomplikowane, warto jednak poznać ich preferencje, aby zdrowo rosły i obficie kwitły.

Wybór odpowiedniego stanowiska

- reklama -

Tulipany najlepiej będą rosły w miejscu dobrze nasłonecznionym, ewentualnie lekko zacienionym, do którego docierają rozproszone promienie słoneczne, np. pod koronami drzew. Tulipany zdążą bowiem przekwitnąć, zanim na dobre rozwiną się liście. Nie należy ich umieszczać w miejscach zacienionych, ponieważ będą słabiej kwitły, a ich łodygi będą się wyciągać do słońca. Stanowisko do ich uprawy powinno być osłonięte. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że tulipany po intensywnym wzroście przez okres około 3 miesięcy zamierają. Dobrze zatem posadzić je w miejscu, gdzie ich zniknięcie nie będzie źle wyglądało.

Przygotowanie podłoża

Tulipany potrzebują żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi, bogatej w próchnicę. W zbyt lekkiej i piaszczystej nie rozwiną bowiem prawidłowo systemu korzeniowego, a w ciężkiej i gliniastej będą natomiast gnić. Zanim umieścimy w gruncie cebulki tulipanów, musimy odpowiednio przygotować podłoże pod ich uprawę. W tym celu należy przekopać glebę na głębokość około 20 cm, usunąć z niej resztki trawy, chwasty oraz kamienie. Następnie dodajemy do podłoża żyznej ziemi kompostowej, ewentualnie nieco piasku, jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta.

Jak sadzić tulipany

Wybór cebulek

Od jakości cebulek, jakie zasadzimy, w dużej mierze zależy, powodzenie uprawy tulipanów. Kupując je w sklepie ogrodniczym zawsze, należy wybierać te największe, zdrowe i jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Lepiej unikać także tych miękkich, pozbawionych łusek okrywających i wyschniętych. Dobrze jest zwrócić uwagę także na to, czy nie mają przebarwień i plam, ponieważ świadczy to o porażeniu przez choroby grzybowe. Nie wybieramy także tych, które mają już widoczne kiełki lub wyrośnięte liście. Cebule tulipanów najlepiej posadzić od razu po zakupie, ponieważ ich przechowywane zbyt długo, bez odpowiedniego zabezpieczenia, może spowodować przesuszenie.

Ponad 1000 odmian cebulek kwiatowych można nabyć w Sklepie Świat Kwiatów pod tym adresem sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki.

Termin sadzenia

Aby tulipany zakwitły w naszym ogrodzie w kwietniu i maju, musimy je posadzić w okresie od połowy września do połowy października. Jeśli umieścimy je w gruncie zbyt późno, nie zdążą się ukorzenić przed zimą, co opóźni ich kwitnienie, mogą także przemarznąć zimą.
Sposób sadzenia

Jak sadzić tulipany?

Głębokość, na jakiej należy umieścić cebulki tulipanów, powinna być równa 3 krotnej ich wysokości. Zazwyczaj jest to około 10-15 cm. Zawsze układamy je w ziemi pionowo, szpiczastą końcówką do góry. Warto pamiętać przy tym, żeby w lekkiej i piaszczystej ziemi umieszczać je nieco głębiej, a w ciężkiej i gliniastej trochę płycej. Zapewni to tulipanom stabilność i zapobiegnie ich pokładaniu w przyszłości. Do sadzenia warto wykorzystać specjalne koszyki, które ochronią cebule przed gryzoniami i ułatwią nam ich późniejsze wykopanie latem następnego roku. Ważne jest także to, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami, która powinna wynosić od 10 do 15 cm.

Przygotowanie do zimy

Na zimę należy starannie okryć rabatę ściółką z kory, torfu lub słomy i gałązkami drzew iglastych. Pomoże nam to zapobiec nie tylko głębokiemu przemarznięciu ziemi, ale także jej wysychaniu i zachwaszczaniu. Wiosną zdejmujemy stroisz, cienką warstwę kory lub torfu możemy natomiast zostawić.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here