Ewa Bugdoł podbija Europę

0

Pochodząca z Rud Ewa Bugdoł wraz z początkiem lipca po raz kolejny udowodniła, że należy do światowej czołówki w triathlonie. W miasteczku Targu Mures, położonym w Transylwanii – krainie hrabiego Drakuli, zawodniczka wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy na dystansie średnim.

Wielokrotna mistrzyni Polski oraz zdobywczyni złotego medalu Mistrzostw Europy na dystansie Ironman miała do pokonania dystans średni – 2 km pływania, 83 km jazdy na rowerze i 20 km biegu. Trasę udało jej się pokonać w czasie 04:13:56, ustępując jedynie Brytyjce Katrinie Rye. Tydzień wcześniej Ewa Bugdoł brała udział w Mistrzostwach Polski na tym samym dystansie, gdzie zajęła trzecie miejsce. Były to dla niej trudne zawody, myślała nawet o tym, aby zejść z trasy – wszystko przez prawie 38 stopni upału i przegrzanie organizmu. Jak sama przyznaje, nie był to start na pełnych obrotach ze względu na złe samopoczucie, ale pozwolił się jej przygotować do warunków pogodowych podczas Transilvania 2019 Multisport Triathlon European Championship w Rumunii.

- reklama -

Morderczy dystans
Kolejnym ważnym startem Ewy Bugdoł będzie Puchar Świata w Chinach 8 września. Celem jest również udział w słynnym Ironmanie na Hawajach. O zawodnikach, którzy decydują się na start na tym dystansie, mówi się, że to „ludzie z żelaza”. Nie powinno to dziwić, bo Ironman to aż 3,5 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, a zostaje to zwieńczone pełnym maratonem biegu (42,2 km). Reprezentantka Polski przyznaje, że to właśnie na tym dystansie czuje się najlepiej. Tegoroczne zawody odbędą się 12 października.

Mama i triathlon
Ewa Bugdoł przez osiem lat wyczynowo trenowała pływanie, jednak po latach intensywnych treningów pojawiły się problemy z barkami. To był impuls do zmiany. Triathlon zaproponowała jej mama. Okazało się to dobrą odskocznią, a jednocześnie pewnym nawiązaniem do dzieciństwa, gdy Ewa w szkole podstawowej wygrywała zawody w bieganiu. Wystarczyło tylko „dorzucić” rower i już w pierwszym roku Bugdoł zdobyła wicemistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Zmiana dyscypliny to strzał w dziesiątkę. Krótko po pierwszym sukcesie nadeszły kolejne. Dziś Ewa Bugdoł jest wielokrotną mistrzynią Polski oraz pierwszą Polką w historii, która 3 razy z rzędu uplasowała się na pierwszym miejscu w Światowym Rankingu Kobiet w Triathlonie Długim.

fot. Facebook/Ewa Bugdoł

/MG/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here