Racibórz: Partnerska wizyta w Tyśmienicy [ZDJĘCIA]

Partnerska wizyta w Tyśmienicy
Partnerska wizyta w Tyśmienicy

Prezydent Dariusz Polowy został zaproszony przez mera Tyśmienicy Stepana Svoraka na tegoroczne obchody święta miasta połączone z obchodami święta Niepodległości Ukrainy.

Tyśmienica jest miastem na Ukrainie, z którym od 15 lat Racibórz łączy umowa partnerska. Prezydent Dariusz Polowy został zaproszony przez mera Tyśmienicy Stepana Svoraka na tegoroczne obchody święta miasta połączone z obchodami święta Niepodległości Ukrainy.

- reklama -

Główne uroczystości odbyły się 24 sierpnia. Po porannym nabożeństwie spod Cerkwi św. Mikołaja wyszła procesja, kierując się na główny plac miasta. Tu złożono kwiaty, przemawiali przedstawiciele lokalnych władz oraz goście. Następnie odbyły się okolicznościowe koncerty i występy. Dookoła rozstawiono stoiska prezentujące lokalny folklor, tradycyjne zwyczaje oraz potrawy. Ludowe stroje przyodziali również przybyli mieszkańcy.

Tyśmienica leży 10 km od Iwano-Frankowska (dawniej Stanisławów), stolicy obwodu iwanofrankiwskiego. Tutejsi mieszkańcy dobrze znają historię swojej okolicy. Ziemie te należały kiedyś do polskiej Korony, czego ślady są wyraźnie widoczne po dzień dzisiejszy. Zarówno ta historia, jak obecna sytuacja na arenie międzynarodowej wpływa na pozytywne postrzeganie Polaków przez Tyśmieniczan. Wzajemne dobre relacje utrzymują się również dzięki partnerskim wizytom samorządowców. Folklorystyczny zespół Tyśmieniczanka często gościł na raciborskiej ziemi.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here