List otwarty rodziców uczniów SP15 do prezydenta Raciborza

Pływanie
Pływanie

– Prosimy kolejny raz: niech pan zmieni swoją decyzję, panie prezydencie i postawi na przyszłość Raciborza. On może być wielki tylko w oparciu o pozytywną energię młodych mieszkańców. Ich entuzjazmu nie wolno niszczyć, bo ceną jest Racibórz – piszą rodzice uczniów SP15 odnośnie decyzji Dariusza Polowego o przeniesieniu zajęć pływania na H2Ostróg.

W miejsce wieloletniej współpracy z PWSZ, w ramach której uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu korzystali z pływalni uczelni, prezydent Raciborza Dariusz Polowy zdecydował, że dzieci będą dowożone na basen H2Ostrog. Powodem jest zmniejszenie kosztów. Z decyzją nie zgadzają się rodzice i trenerzy. – Sądziliśmy, że poprzez dialog, rzeczowe argumenty i szerokie zaangażowanie społeczne dojdziemy do porozumienia w sprawie, która naszym zdaniem jest kluczowa dla najbliższej przyszłości naszych dzieci, raciborzan, przyszłości tego miasta. Niestety, tak się nie stało – piszą.

- reklama -

– 30 sierpnia pan prezydent Dariusz Polowy przekazał nam w oświadczeniu poprzez lokalne media, że szanuje młodych pływaków. Czy szacunek wyraża się poprzez odbieranie komuś jego marzeń i możliwości rozwoju? Tak odbieramy tę sytuację my i nasze dzieci. Tego samego dnia usłyszeliśmy, że prezydentowi chodzi o uspokojenie emocji. Wywołały je wyłącznie decyzje urzędu. My bronimy tego, co dla nas najcenniejsze – dobra naszych dzieci – piszą w liście otwartym do prezydenta Raciborza. Pełna treść listu poniżej.

Szanowni raciborzanie,

podobnie jak Wy uczciwie opłacamy podatki, wierząc, że są one przeznaczane na zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Związaliśmy nasze życie z Raciborzem, tutaj wychowujemy nasze dzieci. Do tej pory byliśmy dumni z podkreślania naszego związku z tym miastem, podobnie jak nasze dzieci przepełniała radość z reprezentowania barw raciborskiej szkoły i klubu pływackiego.

Wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu minionych dni, nadszarpnęły nasze zaufanie do wybranych także przez nas przedstawicieli mieszkańców w samorządzie miejskim.

Sądziliśmy, że poprzez dialog, rzeczowe argumenty i szerokie zaangażowanie społeczne dojdziemy do porozumienia w sprawie, która naszym zdaniem jest kluczowa dla najbliższej przyszłości naszych dzieci, raciborzan, przyszłości tego miasta.

Niestety, tak się nie stało.

30 sierpnia pan prezydent Dariusz Polowy przekazał nam w oświadczeniu poprzez lokalne media, że szanuje młodych pływaków. Czy szacunek wyraża się poprzez odbieranie komuś jego marzeń i możliwości rozwoju? Tak odbieramy tę sytuację my i nasze dzieci.

Tego samego dnia usłyszeliśmy, że prezydentowi chodzi o uspokojenie emocji. Wywołały je wyłącznie decyzje urzędu. My bronimy tego, co dla nas najcenniejsze – dobra naszych dzieci.

Otrzymaliśmy ponadto zapewnienie, że nasze dzieci przeniosą się do „nowocześniejszego obiektu, tylko 3 km od basenu PWSZ, gdzie będzie je dowoził w kwadrans komfortowy autobus”. Jak mamy uwierzyć w te zapewnienia, skoro mowa jest o basenie zamykanym z powodu występowania w nim groźnych dla zdrowia bakterii, a drogę dojazdową do tego obiektu wkrótce czeka zakrojona na szeroką skalę przebudowa i na Ostrogu pojawią się gigantyczne korki?

Pan prezydent w swoim oświadczeniu przekonuje, że jego decyzja wynika z szacunku dla publicznych pieniędzy. Na sesji, na którą przyszliśmy, a prezydenta na niej nie było, usłyszeliśmy, że na remonty gabinetów prezydenckich wydano 90 tys. zł. Bywaliśmy wcześniej w tych gabinetach i wiemy, że nie wymagały one tak pilnego remontu. Tymczasem nasze dzieci, którym obniża się jakość treningu, nie mogą odłożyć na później swego rozwoju w uprawianiu wyczynowego pływania.

Jako kolejny argument pan prezydent podał, że dzięki oszczędnościom w wydatkach na treningi pływackie, pieniądze zostaną i będą do wykorzystania w mieście. Czyż aktualnie nie są one wydawane w Raciborzu? Przeznaczane są na funkcjonowanie raciborskiej uczelni i zostają w naszym mieście.

Prośba pana prezydenta zawarta w oświadczeniu – o odrobinę cierpliwości – jest trudna do zrozumienia w tych okolicznościach. Sami okazaliśmy panu prezydentowi już bardzo dużo cierpliwości. Mając na uwadze jego dotychczasową postawę wobec naszych argumentów, nie wierzymy, że „wszystko będzie dobrze zorganizowane i zmiana ta nie wpłynie na komfort trenowania”. Wiemy z doświadczenia, jak te wyjazdowe treningi były organizowane w przeszłości i w jakim „komforcie” trenowały nasze dzieci. Należy to wprost powiedzieć: było źle. Ucierpiało szkolenie, młodzież zniechęciła się do uprawiania sportu.

Trening pływacki wymaga determinacji i skupienia. W H2Ostróg będzie się odbywał w obecności osób postronnych, przeszkadzających w ciężkiej pracy, rozpraszających pływaków. Dojazdy na basen będą stanowić dodatkowe obciążenie, które z pewnością odbije się na jego wynikach. Próby połączenia treningów i rekreacji na jednym obiekcie w tym samym czasie są skazane na niepowodzenie. Wieloletnia praca trenerów i zawodników zostanie w ten sposób bezpowrotnie zmarnowana.

Podkreślamy, że nadal szukamy porozumienia w tej sprawie. Wierzymy, że jest możliwe do osiągnięcia.

Posiadamy informacje, że większość Radnych Miasta Racibórz popiera nasze dążenia. Po naszej stronie są również trenerzy pływania – wybitni specjaliści, wychowawcy medalistów mistrzostw kraju i imprez międzynarodowych. Poparła nas publicznie pani poseł Gabriela Lenartowicz.

Prosimy kolejny raz: niech pan zmieni swoją decyzję panie prezydencie i postawi na przyszłość Raciborza. On może być wielki tylko w oparciu o pozytywną energię młodych mieszkańców. Ich entuzjazmu nie wolno niszczyć, bo ceną jest Racibórz.

Trenerzy oraz Rodzice ze Szkoły Podstawowej Nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu

oprac. /kp/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. To jest jakiś skandal.
    Prezydent nakazuje usuwanie postów z FB ludziom którzy są zatrudnieni w szkole!
    Niech ktoś się tym zajmie!

  2. Właśnie nasi młodzi pływacy Mistrzowie, przywieźli worek medali! GRATULACJE!!!
    Teraz jedno jest pewne, prezydent zaprosi Ich do UM i będzie ustawiać się z Mistrzami do fotografowania, idt. itp.. Ale nie ustąpi na te apele rodziców, trenerów. Co musi się stać, by usłyszał głos ludu..?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here