Delegacja z Raciborza w partnerskim Leverkusen [ZDJĘCIA]

1
Leverkusen
Do Leverkusen pojechało czterech raciborzan

Do Leverkusen pojechało czterech raciborzan – Wiceprezydent Raciborza Michał Fita, dr Renata Sput z PWSZ Racibórz, Robert Lasak członek Stowarzyszenia Odra 1945 oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej dr Piotr Sput (CKZiU nr 2 „Mechanik”).

W dniach od 6 do 9 września gościła w partnerskim mieście Raciborza – Leverkusen oficjalna delegacja naszego miasta. Wizyta była związana z 40-leciem działalności zaprzyjaźnionego towarzystwa historycznego z Leverkusen OGV oraz tradycyjnym, 16. już piknikiem historycznym miasta Leverkusen.

- reklama -

We wspomnianych obchodach brały udział liczne delegacje władz zaprzyjaźnionych miast, uczelni, instytucji państwowych i prywatnych, posłowie i urzędnicy instytucji krajowych Nadrenii Północnej – Westfalii oraz towarzystw historycznych z miast Bracknell, Jülich, Ljubljana, Leverkusen, Racibórz, Schwedt i Villenueve d' Ascq.

Po przyjeździe delegacja została serdecznie przywitana, zwiedziła ratusz w Leverkusen, następnie jej członkowie udali się do pobliskiej Kolonii, gdzie zwiedzili wspaniałą tamtejszą katedrę i inne zabytki architektoniczne. Wieczorem nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich delegacji w restauracji Mattea.

W sobotę 7 września raciborzanie uczestniczyli w otwarciu w siedzibie OGV, która znajduje się w przepięknej i obszernej siedzibie wspomnianego towarzystwa (Willa Römer) wystawy pod tytułem „Für die Geschichte unserer Stadt“ (Dla historii naszego miasta). Otwarcia dokonał nadburmistrz Leverkusen Uwe Richrath. Tam też zwiedzano wystawy stałe i czasowe.

Wieczorem wszystkie delegacje oraz wielu przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki zostało zaproszonych do pobliskiego Pałacyku Morsbroich, gdzie w tamtejszej sali lustrzanej brali udział w oficjalnych obchodach 40-lecia działalności towarzystwa historycznego OGV z Leverkusen. Na wstępie przemawiali prezes OGV Michael Gutbier oraz burmistrz Bernhard Marewski. W imieniu delegacji raciborskiej głos zabrali prezydent Michał Fita i dr Piotr Sput. Pierwszy z mówców przekazał serdecznie życzenia od Prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Drugi podziękował za wieloletnią współpracę i życzył wielu sukcesów w przyszłości.

W trakcie uroczystości przyznano też dwie prestiżowe nagrody. Nagrodę im. Bruno Wiefela (Bruno-Wiefel-Preis) za działalność proeuropejską i wspieranie partnerstwa miast otrzymało małżeństwo Daniele i Sylvain Calonne z Francji z Villenueve d' Ascq. Nagrodę im. Liedtke Wichmanna (Liedtke-Wichmann-Preis) za zaangażowanie w propagowanie historii lokalnej otrzymał lokalny dziennikarz Jan Sting.

W niedzielę 8 września nadburmistrz Leverkusen Uwe Richrath otworzył 16 już piknik historyczny miasta Leverkusen, w którym uczestniczyły setki mieszkańców miasta oraz delegacje miast partnerskich. Przeprowadzono wiele wykładów, oprowadzano po wystawach, zorganizowano wyjazdy autobusowe do okolicznych zabytków, odbyło się wiele imprez artystycznych z tradycyjnym występem jazzowym zespołu „Super Jazz” z Düsseldorfu.

Poniedziałek był dniem pożegnań. Wszystkie delegacje rano, po śniadaniu pożegnały się z organizatorami i pojechały na lotnisko w Dortmundzie.

Należy dodać, że w trakcie wizyty intensywnie omawiano plany współpracy w przyszłości. Do chwili obecnej raciborzanie uczestniczyli w organizacji wielu wystaw oraz opracowań książkowych dotyczących historii Leverkusen i Raciborza. Ostatni projekt dotyczący I wojny światowej wzbudził zainteresowanie Komisji Europejskiej, która zaprosiła w kwietniu przedstawicieli miast partnerskich do Brukseli.

Wymienieni wyżej partnerzy, w tym raciborzanie, realizują projekty, po których zawsze pozostają trwałe wyniki pracy w postaci książek, innych publikacji, wystaw, filmów, prezentacji multimedialnych itp. Drugim, ważnym aspektem i skutkiem tychże spotkań są trwałe przyjaźnie pomiędzy obywatelami Europy.

/Piotr Sput prezes TMZR publ. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here