Piknik historyczny w pałacu w Rzuchowie [ZDJĘCIA]

0

W ramach pikniku odbyło się widowisko plenerowe, zwiedzanie pałacu, lekcja patriotyzmu, prezentacja mundurów z czasów powstań śląskich oraz pokazy bryczek i zaprzęgów konnych, a także wycieczka rowerowa.

14 września Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im H. Himmla zorganizowała piknik historyczny w pałacu w Rzuchowie. Wydarzenie było częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

- reklama -

W programie znalazło się widowisko plenerowe „Za mało na wojnę, za dużo na pokój” w wykonaniu Teatru SAFO opowiadające o trzech Powstaniach Śląskich widzianych przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin – Pytlików i Urbanków, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady. Wielka historia i jej wpływ na losy zwykłych ludzi. Spektakl odbył się z udziałem grup rekonstrukcyjnej Gruppe Mergen i pirotechniki.

Można było zwiedzić pałac i obejrzeć wystawę „Odzyskanie niepodległości w 1918 roku” przygotowana przez Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny oraz wziąć udział w lekcji patriotyzmu „Droga do niepodległości 1919-1921” przedstawionej przez pułkownika Tadeusza Dłużyńskiego, weterana II wojny światowej, prezesa rybnickiego oddziału Związku Piłsudczyków.

W ramach pikniku odbyła się też prezentacja mundurów z czasów powstań śląskich czy pokazy bryczek i zaprzęgów konnych. Wydarzeniem towarzyszącym wycieczka rowerowa z Rybnika do Rzuchowa.

fot. Zuzanna Sczyrba
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here