Wiatraki: Tsigunz Fanfara Avantura na Końcu Świata [ZDJĘCIA]

0
Tsigunz Fanfara Avantura
Tsigunz Fanfara Avantura

Na rozpoczęcie XVI edycji raciborskiego festiwalu podróżniczego odbył się koncert wyjątkowej orkiestry bałkańskiej – zespołu Tsigunz Fanfara Avantura.

Rozpoczął się XVI Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki. Główna część odbędzie się w dniach 24-27 października, jednak już w piątkowy wieczór miał miejsce pierwszy z koncertów. Na Przystanku Kulturalnym Koniec Świata wystąpił zespół Tsigunz Fanfara Avantura.

- reklama -

Tsigunz Fanfara Avantura to niespotykana w Polsce formuła bałkańskiej orkiestry dętej, dzięki której muzycy realizują własną, oryginalną wizję muzyki. „Ogniowe strzelby współczesnej cyganistyki, kolekcjonerzy pol-muzowkich przydęć, szybcy i niebezpieczni królowie turbo groovu, cyniczni romantycy na granicy fałszu, po prostu tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy!” – tak piszą o sobie artyści.

Zespół powstał przez przypadek w 2010 roku, a już rok później towarzyszył Kayah w repertuarze Gorana Bregovića. W 2012 roku grupa stanęła na podium najważniejszego w Polsce festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, zaś w 2013 roku muzycy wystąpili na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii.

W twórczości Tsigunz Fanfara Avantura można doszukać się wpływów muzyki bałkańskiej, tureckiej, bliskowschodniej czy indyjskiej, a także nawiązań do tradycji polskiej szkoły jazzu. Skład: Mihai Krtanič Angello – saksofon altowy, Zlatko Fetisz – saksofon barytonowy, Mahala Melehovič Rai – klarnet, basklarnet, Dmytro Trubaci – trąbka, Szlomo Švinič – kornet, sakshorn, Don Tubescu – tuba, Chleb Chlebarov – baterie

Zobacz pełny program festiwalu: XVI Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 24-27 października

fot. Zuzanna Sczyrba
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here