Uczeń wodzisławskiego „Tischnera” na tropie leku na raka

0
Uczeń wodzisławskiego „Tischnera” na tropie leku na raka
Mateusz Kołek,uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim

Mateusz Kołek, uczeń wodzisławskiego LO II, bierze udział w projekcie naukowym, który ma na celu znalezienie substancji do walki z rakiem.

 

- reklama -

Projekt jest realizowany w laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego, a na celu ma znalezienie substancji pokonującej nowotwór. Jego skomplikowana nazwa brzmi „Anticancer and apoptotic activity of coelomic fluid from earthworm Eisenia foetida, L-ascorbic acid and beta-glucan, co w tłumaczeniu znaczy „Działanie przeciwnowotworowe i aktywność apoptotyczna płynu celomatycznego z dżdżownicy Eisenia foetida, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu”. Mateusz Kołek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim, realizuje projekt z Pauliną Zegarską,  studentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Projekt jest owocem kilkumiesięcznych starań Mateusza i Pauliny i ich poszukiwań warunków do zweryfikowania swoich hipotez. W ostatnim czasie dzięki uprzejmości dr hab. Piotra Bębasa, kierownika Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marty Polańskiej, udało się młodym naukowcom przeprowadzić wstępne badania laboratoryjne, określające wpływ płynu celomatycznego z dżdżownicy, kwasu L-askorbinowego oraz beta-glukanu na komórki nowotworowe. Po wielu dniach ciężkiej pracy, często do późnych godzin nocnych i dziesiątkach prób przeprowadzonych w laboratorium dowiedli oni, że zarówno płyn celomatyczny pozyskany z dżdżownic, jak i kwas L-askorbinowy powodują zahamowanie wzrostu, a także śmierć komórek nowotworowych. Aktualnie zebrane przez nich dane są analizowane. Mateusz i Paulina planują powtórzyć eksperyment i opublikować wyniki, a także kontynuować badania pod kątem analizy chemicznej płynu celomatycznego oraz identyfikacji substancji odpowiedzialnej za śmierć komórek nowotworowych.

/Powiat Wodzisławski oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here