Wodzisław Śląski zniesie opłatę targową? Jest projekt uchwały

0
Targ
Fot. Fb/Wodzisław 2.0

Wodzisław Śląski może być pierwszym miastem w regionie, które całkowicie zniesie opłatę targową. Taki projekt złożyli radny Łukasz Chrząszcz oraz członkowie zarządu Wodzisław 2.0  Kacper Biernacki oraz Bartosz Młotek.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia wodzisławscy kupcy popierają projekt, gdyż w 2016 roku złożyli petycję w tej sprawie. Została ona jednak odrzucona. Opłata targowa stanowi mały składnik budżetu miasta, a dla mikroprzedsiębiorców jest ważnym wydatkiem. Likwidacja opłaty ma ożywić targowiska i drobny handel w mieście – uważają członkowie Wodzisław 2.0.

- reklama -

– Wodzisław 2.0 zawsze dotrzymuje słowa. Opłata targowa jest niewielką częścią wpływu do budżetu miasta, za to BARDZO szkodzi kupcom wodzisławskim, ponieważ m.in. za pobieraną opłatę nie otrzymują nic w zamian. Kacper Biernacki w czasie kampanii w swoich postulatach zawarł jej likwidację. Dziś razem z Łukasz LUK Chrząszcz dotrzymali obietnicy, składając projekt uchwały likwidującej opłatę targową – piszą na Facebooku przedstawiciele Wodzisław 2.0.

Wodzisław 2.0 zawsze dotrzymuje słowa. Opłata targowa jest niewielką częścią wpływu do budżetu miasta, za to BARDZO…

Publiée par Wodzisław 2.0 sur Jeudi 14 novembre 2019

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały wpływy z tytułu opłaty targowej spadają z roku na rok. W 2016 roku wpływy do budżetu z tego tytułu sięgały 128 tys. zł, zaś w tym roku jest to 80 tys. zł zakładanego przychodu (w I półroczu wykonanie przychodów było na poziomie 43,3%). Co więcej, jak czytamy w uzasadnieniu, pobranie takiej opłaty to dodatkowy obowiązek oddelegowania pracowników. Opłatę pobierają bowiem inkasenci z Urzędu Miasta i SKM. Wodzisław 2.0 powołuje się na inne miasta, za przykład podając Opole, Wrocław czy mniejsze gminy jak Pątnów i Lutomiersk. W tym miejscach zlikwidowano już opłatę targową i ich śladem chce iść Wodzisław 2.0.

Przewidywany ubytek dochodów w budżecie Gminy Wodzisław Śląski w 2020 roku z tytułu likwidacji opłaty targowej szacuje się na ok. 70 000 zł. Teraz projekt uchwały zostanie sprawdzony pod kątem formalnym, następnie może trafić pod obrady.

/oprac. c/

- reklama -

Ogłoszenia PLUSYdlaBIZNESUWięcej ogłoszeń branżowych >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here