Wodzisław Śląski zniesie opłatę targową? Jest projekt uchwały

Targ
Fot. Fb/Wodzisław 2.0

Wodzisław Śląski może być pierwszym miastem w regionie, które całkowicie zniesie opłatę targową. Taki projekt złożyli radny Łukasz Chrząszcz oraz członkowie zarządu Wodzisław 2.0  Kacper Biernacki oraz Bartosz Młotek.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia wodzisławscy kupcy popierają projekt, gdyż w 2016 roku złożyli petycję w tej sprawie. Została ona jednak odrzucona. Opłata targowa stanowi mały składnik budżetu miasta, a dla mikroprzedsiębiorców jest ważnym wydatkiem. Likwidacja opłaty ma ożywić targowiska i drobny handel w mieście – uważają członkowie Wodzisław 2.0.

- reklama -

– Wodzisław 2.0 zawsze dotrzymuje słowa. Opłata targowa jest niewielką częścią wpływu do budżetu miasta, za to BARDZO szkodzi kupcom wodzisławskim, ponieważ m.in. za pobieraną opłatę nie otrzymują nic w zamian. Kacper Biernacki w czasie kampanii w swoich postulatach zawarł jej likwidację. Dziś razem z Łukasz LUK Chrząszcz dotrzymali obietnicy, składając projekt uchwały likwidującej opłatę targową – piszą na Facebooku przedstawiciele Wodzisław 2.0.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały wpływy z tytułu opłaty targowej spadają z roku na rok. W 2016 roku wpływy do budżetu z tego tytułu sięgały 128 tys. zł, zaś w tym roku jest to 80 tys. zł zakładanego przychodu (w I półroczu wykonanie przychodów było na poziomie 43,3%). Co więcej, jak czytamy w uzasadnieniu, pobranie takiej opłaty to dodatkowy obowiązek oddelegowania pracowników. Opłatę pobierają bowiem inkasenci z Urzędu Miasta i SKM. Wodzisław 2.0 powołuje się na inne miasta, za przykład podając Opole, Wrocław czy mniejsze gminy jak Pątnów i Lutomiersk. W tym miejscach zlikwidowano już opłatę targową i ich śladem chce iść Wodzisław 2.0.

Przewidywany ubytek dochodów w budżecie Gminy Wodzisław Śląski w 2020 roku z tytułu likwidacji opłaty targowej szacuje się na ok. 70 000 zł. Teraz projekt uchwały zostanie sprawdzony pod kątem formalnym, następnie może trafić pod obrady.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj