Imprezy w Raciborzu a koronawirus. Radny Klima apeluje o analizę wydatków

Piotr Klima
Na zdjęciu radny Piotr Klima podczas uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej bł. Richarda Henkesa.

– Pilnie musimy dokładnie przeanalizować budżet miasta uchwalony na rok bieżący – uważa radny Piotr Klima. Jego zdaniem pod znakiem zapytania stanęła organizacja takich imprez jak Dni Raciborza, Intro Festival czy FRU. Te pieniądze powinny, jego zdaniem, wspomóc raciborski szpital w walce z koronawirusem. Poniżej treść pisma. 

Racibórz 20.03.2020r

- reklama -

Szanowne Koleżanki i Koledzy Radni Rady Miasta Racibórz

Każdy z nas, każdego dnia śledzi sytuację rozwijającej się pandemii. Sądzę, że podobnie jak ja jest przerażony postępami w jej rozprzestrzenianiu się po świecie i śmiertelnym żniwie jakie zbiera.

Z wielkim rozczarowaniem przyjąłem decyzję przewodniczącego Rady Miasta Racibórz o odwołaniu posiedzeń Komisji, a zwłaszcza sesji Rady Miasta.

Nie tylko ja usilnie namawiałem na spotkanie radnych i wnioskowałem o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Jest wiele ważnych, bieżących tematów do omówienia, należało się zastanowić nad jakąś formą komunikacji radnych, w oparciu o nowoczesne technologie komunikacyjne.

Ubolewam, że służby miejskie nie podjęły tego tematu.

Niestety moje wnioski nie spotkały się ze zrozumieniem i przychylnością. Mimo to nadal uważam, że istnieje pilna potrzeba rozmawiania i podjęcia pewnych decyzji. Radni są reprezentantami mieszkańców i nie można im zamykać ust. Szczególnie w takim czasie kiedy jest zagrożone zdrowie i życie.

Z uznaniem obserwujemy działania mające na celu pomoc w zwalczaniu tej groźnej epidemii. Jest już wiele przykładów różnych instytucji, firm, organizacji, które przychodzą z pomocą.

Każdy jej wymiar się liczy. Ma to również duży wpływ na psychikę mieszkańców. Nieraz wraca wiara w ludzi. Te odruchy serca bardzo mobilizują.

Nasza Rada Miasta nie może stać wobec tego z boku. Dlatego nawołuję i apeluję do radnych o aktywność jaką wymaga sprawowanie mandatu radnego.

Mimo utrudnień musimy się spotkać, choćby w gronie osób, które rozumieją sytuację i są wierni ślubowaniu radnego, które wszyscy złożyliśmy na początku kadencji, cyt.: ”„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuje uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

Do pilnego omówienia jest sprawa organizacji aktywności samorządu w obecnym tak szczególnie czasie. Pilnie musimy dokładnie przeanalizować budżet Miasta uchwalony na rok bieżący.

Mamy świadomość, że wiele z zaplanowanych przedsięwzięć miejskich może się nie odbyć. Uważam, że z wielu powinniśmy zrezygnować, aby pozyskane środki finansowe przeznaczyć na walkę z koronawirusem, szczególnie wspierając służbę zdrowia w tym nasz szpital.

Powinniśmy się dowiedzieć jaka jest sytuacja finansowa, jakie są potrzeby oraz jakie przyjąć kryteria i mechanizmy społecznej kontroli nad wydatkowaniem pieniędzy, które przeznaczymy z miejskiego budżetu.

Chodzi o to, aby środki te były wydatkowane w jak najbardziej racjonalny sposób, a nie np. zastąpiły przewidzianego prawem finansowania ze strony rządu i instytucji do tego powołanych.

Przy takiej analizie budżetu Miasta powinniśmy wykreślić przewidziane wydatki, a pozyskane kwoty przeznaczyć na ww. cele.

Wśród takich pozycji będą imprezy kulturalne i sportowe. Odwołano Mistrzostwa Europu w piłce nożnej, zaplanowane w czerwcu, rozważana jest rezygnacja z igrzysk olimpijskich, przekładane lub odwoływane są wydarzenia masowe o krajowym i światowym zasięgu.
W takich okolicznościach planowanie organizacji takich wydarzeń jak Dni Raciborza, Intro Festival, Festiwal Raciborskiej Ulicy, Festiwal Średniowieczny czy Memoriał strażacki należy dogłębnie przeanalizować. Finansowanie ich przez Miasto Racibórz w tych warunkach i wobec potrzeb, z jakimi przychodzi się mierzyć całemu światu, sądzę, że można odłożyć na czas dalszy.

Nie ukrywam, że inwestycję, która wzbudziła tak wiele kontrowersji – budowę szatni dla klubu sportowego w dzielnicy Brzezie, na którą zarezerwowaliśmy 1 mln zł, także powinniśmy ponownie przemyśleć.

Pieniądze podatników, które chcemy wydać na zabawę i rozrywkę należy przeznaczyć na ważniejsze cele, ratujące zdrowie i życie mieszkańców Raciborza.

Aby podjąć stosowne decyzje nie musimy spotykać się w sali posiedzeń. Dziś w takich sytuacjach wykorzystuje się możliwości prowadzenia telekonferencji, a także głosowań drogą elektroniczną.

Jestem przekonany, że samorząd lokalny nie może zlekceważyć koniecznego udziału w dzisiejszej walce z tą groźną chorobą, która spowodowała już tyle nieszczęść i cierpień.

/materiał nadesłany oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Rozsądny głos jeden z niewielu bo wykształcony branżowo.Spotkania rady proszę wirtualnie by nie było jak po wizycie Wosia który zainfekował nasze miasto.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj