Czechy otworzyły granice z sąsiadami – oprócz Polski

Praga
Praga

Obywatele Unii Europejskiej z krajów o niskim ryzyku – w tym Polski – będą mogli wjechać na terytorium Republiki Czeskiej od 15 czerwca.

W piątek w południe Czechy zniosły ograniczenia dotyczące podróży do Austrii i Niemiec. Dzień wcześniej wspólną granicę otworzyli Czesi i Słowacy. Polska jest więc jedynym sąsiadem Czech, z którym ten kraj utrzymuje zamknięte granice.

- reklama -

Obywatele Unii Europejskiej z krajów o niskim ryzyku – w tym Polski – będą mogli wjechać na terytorium Republiki Czeskiej od 15 czerwca.

Obywatele Czech powracający z krajów o niskim i średnim ryzyku zakażenia COVID-19 nie będą musieli zgłaszać tego faktu regionalnej stacji higienicznej natychmiast po wjeździe na terytorium swojego kraju. System wyznaczający kraje bezpieczne do podróżowania został zatwierdzony przez rząd we wtorek. Lista krajów będzie aktualizowana co tydzień.

Polska w najbliższych dniach otworzy granicę z Litwą. – Wczoraj rozmawiałem z premierem Litwy i zdecydowaliśmy w ciągu najbliższych dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni. Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej. Być może wprowadzimy protokół zielony i pomarańczowy – czyli dla krajów, które uważamy za najbardziej bezpieczne i dla tych, które jeszcze takie nie są – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie w RMF FM.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj