Nowa lista „żółtych” i „czerwonych” stref bez powiatu raciborskiego

koronawirus maseczka
Fot. pixabay.com

Na „czerwonej” liście znalazło się pięć powiatów i dwa miasta, w tym powiat rybnicki i Rybnik. Powiaty raciborski i wodzisławski są w strefie zielonej.

8 sierpnia z powodu epidemii koronawirusa Polska podzielona została na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Żółte i czerwone oznaczają powiaty, w których sytuacja związana z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń. Obowiązują w nich dodatkowe obostrzenia. Dziś pojawiła się nowa lista, która obejmuje 19 pozycji.

- reklama -

Na nowej liście w trefie czerwonej znalazły się powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski, Nowy Sącz i Rybnik. Strefa żółta obejmuje powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, pszczyński, jarosławski, radziejowski, Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska. Kraków i Katowice są objęte alertem.

Powiat wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój, które były w czerwonej strefie, są teraz w zielonej. Także powiat raciborski, który tydzień temu trafił do żółtej strefy, jest już poza listą

W „żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek, należy jednak zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 m². W kinach jest limit – 25% zajętych miejsc. Przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m². W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m². Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m². Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25% widowni.

W „czerwonych” powiatach istnieje obowiązek zakrywana ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej. W weselach i imprezach rodzinnych może brać udział do 50 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 m². Także kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m². i do 150 osób na zewnątrz. W kinach zajęte może być 25% miejsc. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m². Parki rozrywki i wesołe miasteczka są zamknięte, nie odbywają się targi i konferencje. Ograniczona jest też liczba osób, które mogą korzystać z komunikacji zbiorowej – do 50% miejsc siedzących.

Czytaj także: Pięć zakażeń koronawirusem w powiecie raciborskim

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj