Podróż na koniec świata z Robertem Maciągiem i biblioteką

Maciąg

O niezwykłej rowerowej wyprawie na koniec świata opowiadał czytelnikom raciborskiej biblioteki Robert Maciąg – fotograf, autor książek podróżniczych.

Pamir – łańcuch górski w Azji Centralnej, którego przeważająca część leży w Tadżykistanie, skrajne części zaś w Chinach i Afganistanie. Mówi się, że to kraj, który przeżył własny koniec świata! „Po ‘91 roku, ludzie musieli nauczyć się żyć na nowo, nie licząc na pomoc z zewnątrz. I to w dodatku w miejscu, gdzie nie ma prądu, drzew, sklepów i tzw. cywilizacji” – mówił gość biblioteki. A mimo to, a może właśnie dzięki temu, we wspomnieniach Maciąga z kilkutygodniowej podróży, pojawiają się portrety ludzi niezwykle otwartych, gościnnych, którzy w każdych okolicznościach zaproszą na przysłowiową szklankę herbaty i posadzą przy wspólnym stole, nawet w trakcie ważnej uroczystości rodzinnej. Tacy, którzy wciąż wierzą w szczerość i dobre serce.

- reklama -

Maciąg w przygotowanej prezentacji pokazał prawie dwieście zdjęć z wyprawy a także opowiedział o trudach podróżowania dumnie nazywaną Autostradą Pamirską, po której toczą się wielkie chińskie ciężarówki i rzesze turystów – w taksówkach, na motocyklach i na rowerach właśnie; gdzie Polacy są traktowani jak kuzyni a zwykłe tabletki przeciwbólowe okazują się najcenniejszym prezentem.

Książki Roberta Maciąga są dostępne w raciborskiej bibliotece. Nagranie spotkania dostępne tutaj.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj