Dekret biskupa opolskiego dotyczący uroczystości Wszystkich Świętych

W związku z nadchodzącą uroczystością Wszystkich Świętych biskup opolski wydał dekret w tej sprawie. Nie ustanowił limitu osób na cmentarzach, ale przypomniał o obowiązku dystansowania oraz zakrywania ust i nosa.

Dekret dotyczący obchodu Uroczystości Wszystkich Świętych opublikowano 20 października. Biskup Andrzej Czaja  „dla właściwego przeżycia tych wyjątkowych dni i zminimalizowania ryzyka zakażenia” w dniach 31 października – 8 listopada 2020 roku na terenie Diecezji Opolskiej ustanowił następujące zasady.

- reklama -
  • Na cmentarzach w czasie sprawowania kultu religijnego nie wyznacza się limitu osób, lecz obowiązuje zasada dystansowania się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.
  • W związku z powyższym, roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy pozostawiono organizację Mszy świętej na cmentarzu tam, gdzie jest taki zwyczaj. Msza święta może się odbyć, jeśli możliwe jest zachowanie reżimu sanitarnego. Jeśli jest to niemożliwe, Mszę taką należy odwołać. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które mają odbywać się na cmentarzu.
  • Biskup zachęca do korzystania z ogólnego zezwolenia na aplikację większej liczby Mszy świętych 1, 2 i 8 listopada, by wszyscy wierni, którzy pragną w te dni uczestniczyć w Eucharystii, mieli taką możliwość.
  • Przypomniał, że odpust zupełny za zmarłych można uzyskać jeden raz dziennie w dniach od 1 do 8 listopada pod określonymi warunkami. W związku z tym zachęcił osoby w podeszłym wieku i inne szczególnie zagrożone zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 do indywidualnego odwiedzania cmentarzy w inne dni niż 1 i 2 listopada.

– Wszystkim Wiernym naszej diecezji życzę radości z chwały Wszystkich Świętych, zgromadzonych w niebiańskim Jeruzalem, ku któremu zmierzamy, pielgrzymując drogą wiary. Oni są dla nas źródłem nadziei, że życie tych, którzy zaufali Chrystusowi „zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie” – czytamy na końcu dekretu, który podpisali kanclerz kurii Wojciech Lippa oraz biskup opolski Andrzej Czaja.

/Diecezja Opole oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj