Animatorzy kultury z nagrodą prezydenta

Animatorzy
Laureaci nagrody prezydenta: Magdalena Pordzik-Paskuda, Eryk Pośpiech i Adam Knura

Magdalena Pordzik-Paskuda, Eryk Pośpiech i Adam Knura to działacze kultury wyróżnieni w tym roku nagrodą prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody zostały wręczone laureatom w poniedziałek 28 grudnia w urzędzie miasta. – Cieszę się, że Państwa działania wzbogacają życie kulturalne Raciborza. Mam nadzieję, że ten trudny czas niebawem się skończy, a nowy rok pozwoli na realizację kolejnych zamierzeń, projektów i dalszych planów – mówił prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

- reklama -

Poznajcie sylwetki tegorocznych laureatów nagrody prezydenta:

Magdalena Pordzik-Paskuda

Od 10 lat pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Od 3 lat kieruje pracami działu promocji raciborskiej książnicy. Laureatka odpowiada za organizację wydarzeń dla mieszkańców i czytelników, przygotowanie materiałów i promocję wydarzeń w mediach, na stronie internetowej biblioteki i profilach w mediach społecznościowych. Magdalena Pordzik Paskuda stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, służy radą i pomocą pracownikom bibliotecznych filii oraz organizatorom wspólnych przedsięwzięć. Laureatka z sukcesem przygotowuje i realizuje projekty z zewnętrznym dofinansowaniem m. in.: Lato z biblioteką, Łączy nas książka, Biblioteka bez barier, Zaczytany ogród. Najbardziej lubi tworzyć projekty dla dzieci i seniorów.

Eryk Pośpiech

Wieloletni prezes Orkiestry Dętej Plania (wcześniej orkiestry Zakładu Elektrod Węglowych i SGL Carbon). Do orkiestry wstąpił w 1965 roku. Przez ponad 40 lat skutecznie pozyskiwał dla Planii instrumenty, stroje, a także inicjował współpracę zagraniczną, która owocowała koncertami m. in. w Niemczech. Pod jego „dowództwem” orkiestra wygrała jeden z największych europejskich festiwali orkiestr dętych w Niderlandach w 1998 roku. Działania Pana Eryka doprowadziły ponadto do wydania pierwszej kasety magnetofonowej w 1996 roku i albumu muzycznego dwa lata później. Laureat za swoją działalność odznaczony został wieloma medalami, m. in. złotą odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W orkiestrze nieprzerwanie od 1965 do 2011 roku grał na sakshornie tenorowym.

Adam Knura

Historyk, muzeolog, wieloletni kierownik działu historii raciborskiego muzeum. Laureat prowadzi działalność popularyzatorską wśród dzieci i młodzieży szkolnej organizując lekcje muzealne na tematy historyczne i oprowadzając wycieczki po ekspozycjach muzealnych. Jest organizatorem szeregu wystaw prezentujących różne tematy związane z historią ziemi raciborskiej. Sam w sposób szczególny wspomina wystawy prezentowane w Senacie RP i w Parlamencie Europejskim. Adam Knura odpowiada za przeprowadzanie kwerend muzealnych, badania terenowe, a w ostatnim czasie także liczne konkursy popularyzujące dzieje i ciekawostki o dawnym Raciborzu. Aktualnie pracuje nad nową wystawą stałą, która wkrótce będzie prezentowana w siedzibie raciborskiego muzeum.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj