Brytyjska mutacja koronawirusa jest już w Polsce

Koronawirus
Zdjęcie poglądowe

W powiecie raciborskim są dwa nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba.

W Polsce odnotowano 7 152 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one głównie województw: mazowieckiego – 874, pomorskiego – 740 i wielkopolskiego – 740, w śląskim jest 489 nowych infekcji. Zmarło 419 chorych – 81 osób z powodu COVID-19, a 338 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Ostatniej doby wykonano 47 141 testów. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to w sumie 1 457 755 zakażonych, zmarło 34 561 osób, wyzdrowiało 1 215 732.

- reklama -

W powiecie raciborskim są dwa nowe zakażenia, zmarła jedna osoba.

W Polsce po raz pierwszy zidentyfikowało brytyjską odmianę koronawirusa B.1.1.7. Prywatne laboratorium geXone SA wykryło ją w próbce od pacjentki z woj. małopolskiego, u której potwierdzono wcześniej SARS-CoV-2. Poddano ją tzw. sekwencjonowaniu pełnogenomowemu. Informację przekazano do Ministerstwa Zdrowia i Głównej Inspekcji Sanitarnej i to po stronie służb leżą dalsze decyzje co do zapobiegania rozprzestrzenianiu się tego szczepu wirusa.

Zmiany genetyczne, które zaobserwowano w wirusie, nie powinny zagrozić skuteczności nowo powstałych szczepionek. Nowa odmiana koronawirusa nie ma też szczególnego wpływu na przebieg choroby czy na to, żeby była bardziej śmiertelna. Prawdopodobnie może być za to o 50-70% bardziej zakaźny. Z informacji WHO wynika, że brytyjski wariant koronawirusa dotarł do co najmniej 60 krajów i terytoriów.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w przyszłym tygodniu rusza ogólnopolskie badanie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, które określi skalę obecności brytyjskiej mutacji w Polsce oraz możliwe konsekwencje zdrowotne. W pierwszym rzucie badanych będzie 400 próbek z całego kraju, potem prowadzony ma być stały monitoring. Chodzi nie tylko o sprawdzenie, jak bardzo rozpowszechniony w Polsce jest brytyjski, bardziej zakaźny wariant koronawirusa, ale też o poszukiwanie nowych niebezpiecznych mutacji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here