Sytuacja na Odrze. Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Zbiornik Racibórz
Fot. Wody Polskie

W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Komunikat hydrologiczny (stan na 21.02.2021 r. godz. 11:00)

- reklama -

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że stany wód w regionie wodnym Małej Wisły kształtują się w strefie stanów średnich i lokalnie wysokich. Stany ostrzegawcze odnotowano na dwóch wodowskazach: Kozłowa Góra i Brynica na rzece Brynicy. Stany wód w regionie wodnym Górnej Odry kształtują się podobnie: w strefie stanów średnich i wysokich. Odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych na czterech posterunkach wodowskazowych: Grabówka na Bierawce, Krzywa Góra na Budkowiczance, Domaradz na rzece Bogacicy oraz Karłowice na rzece Stobrawie. Nie odnotowano natomiast stanów alarmowych w obu regionach wodnych. Wody rzek pozostają w reżimie koryt.

Jak wskazują prognozy IMGW, w zlewni rzeki Małej Wisły w ciągu najbliższej doby możliwe są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo (zwłaszcza w zlewni Pszczynki i Brynicy) stanów alarmowych. Prognozy wskazują na podobną sytuację w zlewni rzeki Odry, w regionie wodnym Górnej Odry. W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na obszarze RZGW w Gliwicach zanikają także zjawiska lodowe, obserwowane zwłaszcza jako lód brzegowy oraz śryż.

Służby PGW WP w Gliwicach w trybie ciągłym monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną, pozostają w stałym kontakcie z jednostkami podległymi oraz służbami zarządzania kryzysowego.

/RZGW Gliwice oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj