Dlaczego wybór domu z tarasem jest dobrym pomysłem?

Dom

Są w budownictwie jednorodzinnym takie elementy architektury, które z najskromniejszego domu potrafią uczynić reprezentacyjną perełkę. Jednym z nich jest właśnie taras, będący naturalnym łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Inwestorzy zwracają uwagę na kompozycje zewnętrznych stref wypoczynkowych, chętnie wybierają projekty domów otwarte na zieleń i słońce, w których taras można użytkować na wiele sposobów. Przeanalizujmy zatem walory estetyczne, funkcjonalne i możliwości aranżacyjne, jakie niesie ze sobą zastosowanie różnych typów tarasu w domach, na przykładzie projektów domów z kolekcji Pracowni ARCHON+.

Natura na wyciągnięcie ręki

- reklama -

Każdy, kto spędził na rozgrzanym promieniami słonecznymi tarasie jesienne popołudnie wie, jak wiele przyjemności dają takie chwile. Wybierając projekty domów z odpowiadającym naszym gustom tarasami, zapewnimy sobie regularność takich rytuałów, jak poranna kawa na świeżym powietrzu, która potrafi dostarczyć dobrej energii na cały dzień.
Sposobów na to, by wkomponować taras w bryłę domu jest niemało, stąd też każdy projekt, nawet najmniejszy, daje tu duże pole do popisu. Podstawowa idea jest jednak niezmienna: chodzi o to, by taras stanowił strefę pośrednią między wnętrzem domu a ogrodem i zacierał granicę dzielącą te strefy. Zapewnić ma tym samym domownikom komfortową przestrzeń relaksu i kontaktu z przyrodą, która będzie dla nich dostępna na wyciągnięcie ręki.

Taras osłonięty podcieniem

Zadaszenie tarasu wielu Inwestorów uważa za rozwiązanie optymalne. Chcąc uzyskać schronienie przed nadmiernym nasłonecznieniem lub opadami deszczu możemy wybrać projekty domów z tarasem w podcieniu. Stanowi on niszę wyodrębnioną w ścianie budynku, dostępną bezpośrednio z domowych pomieszczeń. Tak uzyskana powierzchnia strefy tarasowej, w zależności od wielkości znakomicie sprawdzi się jako kameralny kącik wypoczynkowy lub zewnętrzna jadalnia. Ciekawe efekty wizualne osiągniemy wyróżniając podcień drewnianą okładziną lub odmiennym od reszty elewacji kolorem tynku. Interesującym rozwiązaniem jest także połączenie podcienia tarasowego z pergolą, która wysuwa się poza obrys budynku i tym samym niuansuje jego bryłę powiększając skutecznie strefę ogrodowego wypoczynku.

Kombinacje balkonowe

Domy dwukondygnacyjne pozwalają na rozmaite połączenia powierzchni balkonów i tarasów. Te pierwsze mogą z powodzeniem częściowo osłaniać tarasy, co sprawdza się zwłaszcza od strony południowej lub południowo-zachodniej domu. Uzupełnieniem tego rodzaju konstrukcji może być wsparcie balkonu na słupie, który jednocześnie staje się filarem zdobiącym zacieniony taras. Opleciony roślinnym pnączem stworzy wrażenie zacisza i przytulności strefy wypoczynku i nada jej lekko romantyczny charakter.

Taras pod dachem

Kolejnym wariantem wartym uwagi jest taras zadaszony dodatkowym traktem dachu. Takie rozwiązanie daje więcej możliwość aranżacji strefy wypoczynkowej i gwarancję, że deszczowa aura nie pokrzyżuje naszych planów na relaks. Rozpościerający się nad strefą tarasową dach pozwala ją pogłębić na tyle, by stała się wygodnym salonem na świeżym powietrzu, który można nawet wyposażyć w kominek. Sąsiadując z przeszklonym salonem lub jadalnią, taras taki jest znakomitym przedłużeniem strefy dziennej domu.

Uroda pergoli

Taras można nazwać „bratem pergoli”, która wyrasta często obok niego, dodając mu wdzięku i lekkości. Jej piękno jest niewymuszone i zdaje się naturalnym przedłużeniem ogrodu. W kolekcji ARCHON+ znajdziemy wiele wspaniałych projektów domów, których ozdobą są najróżniejsze warianty pergoli. Jedne wykonane z drewna, inne zaś z metalu – wszystkie z powodzeniem tworzą bazy dla inwencji domowników w zakresie aranżacji roślinności. Rozrastające się stopniowo pnącza nadają bryle dynamiczny i niepowtarzalny charakter. Interesującym rozwiązaniem są nowoczesne pergole, stanowiące wysunięte poza obrys bryły ramy z belkowaniem, tworzącym ażurową przesłonę nad tarasem.

Każde z przedstawionych rozwiązań można obejrzeć na wizualizacjach prezentowanych na stronie ARCHON+ i wybrać z oferty Pracowni taki projekt domu z tarasem, który podbije nasze serca.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj