SOWA nadlatuje. W SP18 powstanie centrum naukowe

sowa
Trwają prace nad uruchomieniem raciborskiej SOWY - czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, której powstanie finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W raciborskiej SOWIE mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania. Na wystawę będzie się składać kilkanaście eksponatów wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik.

Racibórz jest jednym z dwóch miast w Polsce, w którym powstanie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Będzie to centrum naukowe w skali lokalnej – wyposażone w interaktywne atrakcje i programy wzorowane na tych z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Centrum naukowe powstanie w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Decyzję o wskazaniu tej lokalizacji we wrześniu ubiegłego roku podpisał goszczący w Raciborzu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek.

- reklama -

Powstanie Strefy finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczając na to zadanie ok. 1,5 mln zł. Eksponaty powstają już w Warszawskim „Koperniku”, a jego eksperci złożyli wizytę w Raciborzu. Spotkanie robocze w SP18, w którym 20 maja udział wzięli także projektanci, dyrekcja szkoły i prezydent Raciborza, miało na celu podjęcie decyzji o aranżacji proponowanych sal i rozmieszczeniu eksponatów. Dyskutowano także o ofercie warsztatowej i szkoleniu oferowanym przez Centrum Nauki Kopernik dla opiekunów raciborskiej SOWY. Raciborskie Mini Centrum Kopernik zostanie uruchomione jesienią. W godzinach dopołudniowych będą mogły z niego korzystać zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, a popołudniami i w weekendy SOWA będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i przyjezdnych.

Dlaczego pilotażowa SOWA wyląduje właśnie w Raciborzu? – To dzięki szybkiej reakcji prezydenta Dariusza Polowego, wskazania przez niego przyjaznego miejsca do realizacji tego projektu i deklaracji współpracy – mówił 25 września minister Wojciech Murdzek. – SOWY to wyjście nauki do społeczeństwa. To dla nas szczególnie ważny projekt, gdyż przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do wiedzy poprzez organizację wystaw również i w mniejszych ośrodkach. Co więcej, projekt prezentuje innowacyjne podejście do zdobywania wiedzy. Bez sztucznych barier, wyzwala kreatywność, otwiera umysły i budzi prawdziwą pasję do nauki – podkreślał minister.

– Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA w Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną od szkoły Strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy będą z niej chętnie korzystać! – informuje Dariusz Polowy.

W raciborskiej SOWIE mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia. Na wystawę będzie się składać kilkanaście eksponatów wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Będzie można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Przykładowe zajęcia warsztatowe, które będą mogły być prowadzone w Majsterni, to np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do raciborskiej placówki trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych umożliwiających prowadzenie zajęć warsztatowych dla rodziców z małymi dziećmi. Centrum Nauki Kopernik pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, gdzie będą organizowane zajęcia pozaszkolne dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej. Opiekunowie raciborskiej SOWY zostaną przeszkoleni przez ekspertów Kopernika w Warszawie.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here