Znieważał obywateli innych państw, próbował skonstruować broń palną i jej użyć. 45-latek zatrzymany

kmp zory
Po odpowiednim sprawdzeniu budynku i zadbaniu o bezpieczeństwo lokatorów kontrterroryści siłowo weszli do zajmowanego przez mężczyznę mieszkania i przekazali go miejscowym kryminalnym

Policjanci zabezpieczyli niebezpieczne narzędzia w postaci noży i ostrzy, a także substancję przypominającą czarny proch i pojemniki z podejrzaną cieczą, z których mógł wytworzyć niebezpieczną mieszankę.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych publicznie znieważał obywateli innych państw z powodu przynależności narodowościowej. Publikował też wpisy i nagrania, z których wynikało, że w warunkach domowych próbuje skonstruować broń palną i jej użyć. Został zatrzymany i usłyszał osiem zarzutów, w tym również za przestępstwa przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu.

- reklama -

O mężczyźnie, który może stwarzać poważne zagrożenie i jest uciążliwy dla mieszkańców jednego z budynków wielorodzinnych w Kleszczówce, dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, jako pierwszy dowiedział się dzielnicowy. Od tego czasu interesował się nim, prowadził rozmowy z sąsiadami, nawiązał kontakt z zarządcą budynku i ośrodkiem pomocy społecznej. Wiedzą na temat 45-latka podzielił się także z kryminalnymi, którzy podobnie jak on zaczęli na bieżąco monitorować jego wpisy w sieci.

Kiedy 45-latek zamieścił w mediach społecznościowych post, z którego wynikało, że próbuje skonstruować broń w warunkach domowych i jej użyć, kryminalni błyskawicznie nawiązali współpracę z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. Po odpowiednim sprawdzeniu budynku i zadbaniu o bezpieczeństwo lokatorów kontrterroryści siłowo weszli do zajmowanego przez mężczyznę mieszkania i przekazali go miejscowym kryminalnym.

W trakcie przeszukania kryminalni znaleźli i zabezpieczyli niebezpieczne narzędzia w postaci noży i ostrzy, a także substancję przypominającą czarny proch i pojemniki z podejrzaną cieczą. Pomimo, że żadne z nich nie okazały się materiałami wybuchowymi, to wszystko na to wskazuje, że w przypadku próby połączenia ich z prekursorami takich materiałów 45-latek byłby w stanie w warunkach domowych wytworzyć niebezpieczną mieszankę.

Podczas zatrzymania policjanci potwierdzili ponadto informacje, że mężczyzna od dłuższego czasu zabezpieczał wejście do mieszkania w taki sposób, aby zabarykadować się i utrudnić śledczym jego ewentualne zatrzymanie. Mężczyzna między innymi montował na drzwiach różne urządzenia i każdorazowo zasłaniając je ciężką szafą.

Po pobycie w policyjnym areszcie 45-latek usłyszał łącznie osiem zarzutów, w tym zarzut za trzykrotne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu innych osób, naruszenie miru domowego, podpalenie kontenera na odpady, wybicie szyby w drzwiach i witrynie sklepowej, kradzież roweru oraz publiczne znieważanie obywateli innych państw z powodu przynależności narodowościowej. Prokurator polecił mężczyznę objąć policyjnym dozorem, zakazał mu też zbliżania się do pokrzywdzonych, jakiegokolwiek kontaktowania się z nimi i naruszania ich dóbr osobistych.

Śledczy ustalili też, że prokurator oraz kurator zawodowy 45-latka skierowali do sądu wnioski o orzeczenie wobec sprawcy środka w postaci przymusowego leczenia psychiatrycznego.

fot. KMP Żory
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here