Jak wykorzystać raciborskie mury obronne? Żory przykładem

Żory

Racibórz i Żory mogą poszczycić się obecnością średniowiecznych murów obronnych. W Żorach zostały one poddane gruntownej renowacji, w wyniku której powstał amfiteatr, a także odtworzono fosę wraz z kładką. Racibórz szuka inspiracji, pracując nad utworzeniem Parku Kulturowego.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta. Utworzenie parku kulturowego jest szansą na „drugą młodość” dla zabytków, które do tej pory stały w cieniu innych obiektów. Takim elementem mogą być stare mury obronne. Dobrym przykładem są Żory, w których te średniowieczne mury zostały poddane gruntownej renowacji. W jej wyniku powstał amfiteatr, odtworzono też fosę wraz z kładką. W rezultacie powstało miejsce w centrum miasta, gdzie mieszkańcy mogą podziwiać spektakle i koncerty pod chmurką. Żorskie pozostałości dawnych fortyfikacji zostały pięknie oświetlone, przez co stanowią atrakcję także nocą.

- reklama -

Racibórz wprawdzie posiada mniejszą ilość zachowanych obwarowań miejskich, ale mogą one stać się równie ciekawą atrakcją turystyczną. Łączna długość murów w Raciborzu to ok. 73 m, w tym mur przy ul. S. Drzymały (38 m), przy ul. Browarnej (12 m), a także przy ul. Basztowej (22,6 m).

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj