
Raciborscy funkcjonariusze Służby Więziennej pokazali skazanym wystawę poświęconą historii powstań śląskich.
Wystawa „Rok 1920 na Górnym Śląsku” została zorganizowana w ramach projektu edukacyjnego „Dziedzictwo pokoleń”, dzięki wieloletniej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Ideą wystawy było zaprezentowanie osadzonym sytuacji historycznej i politycznej Śląska po I wojnie światowej. Prezentacja składa się z plansz, na których opisano sytuację społeczną i polityczną mieszkańców Śląska, a w szczególności odnoszącą się do wybuchu i przebiegu II Powstania Śląskiego.
„Edukacja historyczna to ważny element pracy wychowawczej. Szczególnie w kontekście budowania tożsamości patriotycznej i wartości ogólnoludzkich” – podkreśla więzienny wychowawca mjr Grzegorz Chrószcz. „Tego typu wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osadzonych. Traktują to jako swoistą lekcję historii. A przede wszystkim mogą zapoznać się z wydarzeniami, dzięki którym Śląsk jest dziś częścią naszej ojczyzny” – podsumowuje akcję Dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu mjr Maciej Konior.
/mjr Tomasz Brzozowski publ. c/





![Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć [ZDJĘCIA] Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/biblioteka-kluby.jpg)
![XXVII Pływadła w Raciborzu w ramach Festiwalu Górnej Odry [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/plywadla-2026-60.jpg)
![Biblioteka bez granic. Raciborzanie odwiedzili Karwinę [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/karwina-wycieczka.jpg)




![Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek [ZDJĘCIA] Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/lato-z-biblioteka-14.jpg)






![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)

![Zakład Karny z Raciborza wygrał siatkarski turniej służb mundurowych [ZDJĘCIA] Zakład Karny z Raciborza wygrał siatkarski turniej służb mundurowych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/turniej-siatkowki-sg.jpg)

