Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku: Zakończył się kolejny etap rewitalizacji

zabytkowa kopalnia ignacy rybnik
Fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Maszyna parowa i wieża szybowa zostały na nowo połączone stalową liną wyciągową. – W czerwcu serce Ignacego ponownie zabiło, w lipcu połączono je z wieżą szybu Kościuszko stalową liną wyciągową. Prace idą pełną parą – mówi Piotr Kuczera.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku weszła w skład największej europejskiej sieci zabytków związanych z epoką przemysłową. Chodzi o Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, który obejmuje ona blisko dwa tysiące obiektów. Rybnicka zabytkowa kopalnia to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na tę prestiżową listę.

- reklama -

Od kilku lat przy zaangażowaniu środków Unii Europejskiej i własnych miasta Rybnika miejsce to przechodzi rewitalizacyjną rewolucję, której skalę można porównać z czasami początków kopalni. W 2006 r. wieża ciśnień została wyremontowana i przekształcona na punkt widokowy, a w 2015 r. udało się wyremontować dawną stolarnię i maszynownię Szybu Głowacki. W budynku znajduje się wystawa wraz dwucylindrową parową maszyną wyciągową o mocy 520 KM z 1900 r. Pod koniec 2020 r. kompleksowo zmodernizowano na potrzeby lokalnej społeczności dawną sprężarkownię.

Teraz zakończył się kolejny etap prac związanych z adaptacją maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko. Maszyna parowa i wieża szybowa zostały na nowo połączone stalową liną wyciągową. – Kolejny etap rewitalizacji rybnickiego zabytku ery przemysłowej za nami. W czerwcu serce Ignacego ponownie zabiło, w lipcu połączono je z wieżą szybu Kościuszko stalową liną wyciągową. Prace na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy idą pełną parą – mówi prezydent Piotr Kuczera.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here