Koncert orkiestr dętych na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA]

orkiestra deta gminy krzyzanowice
Koncert orkiestr dętych na Zamku Piastowskim

Przed raciborską publicznością zaprezentowały się: Orkiestra Dęta Gminy Nędza i Raciborska Orkiestra Dęta Plania.

14 sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, w ramach akcji „Wakacje w powiecie”, którą wspólnie organizują Powiat Raciborski i Zamek Piastowski, odbył się koncert orkiestr dętych. Przed raciborską publicznością zaprezentowały się: Orkiestra Dęta Gminy Nędza i Raciborska Orkiestra Dęta Plania.

- reklama -

Orkiestra Dęta Gminy Nędza powstała w 2014 r. przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. Założycielem, a zarazem dyrygentem zespołu jest Krzysztof Fulneczek, absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Zespół koncertuje przy różnych okazjach zarówno na terenie gminy Nędza, jak i powiatu Raciborskiego, prezentując bogaty repertuar estradowy i marszowy. Z orkiestrą współpracuje wielu muzyków, w tym także zawodowych, co zapewnia jej wysoki poziom artystyczny. Największym dotychczasowym sukcesem orkiestry było zdobycie drugiego miejsca w XXV Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy w 2017 r. Zespół przygotowuje się także do nagrania płyty kompaktowej. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory wszystkich rodzajów muzyki – od standardowych marszy, walców, polek, przez utwory muzyki klasycznej po szeroko rozumianą muzykę rozrywkową. Z orkiestrą współpracują także utalentowani wokaliści: Natalia Tul, Magdalena Pohlmann i Kamil Klimek.

Raciborska Orkiestra Dęta Plania istnieje od 1946 r. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach orkiestr dętych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym, zajmując wysokie lokaty. Orkiestra wiele razy koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. na Europejskich Spotkaniach Folkloru w Gemünden, na spotkaniach Raciborzan w Roth oraz na festiwalu w Purmerade w Holandii, gdzie osiągnęła swój największy sukces – komisja wystawiła orkiestrze ocenę bardzo dobrą. W 2001 r. zostało powołane Stowarzyszenie pod nazwą Raciborska Orkiestra Dęta Plania. Orkiestra posiada szeroki repertuar utworów od muzyki klasycznej po rozrywkową. Aktualnie dyrygentem zespołu jest Władysław Mołdrzyk.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj