Inflacja najwyższa od 24 lat. Co drożeje najszybciej?

paliwo auto
Fot. depositphotos.com

Wzrost cen zanotowano w niemal wszystkich głównych kategoriach towarów i usług. W porównaniu do kwietnia inflację najmocniej w górę ciągnęły użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii.

Inflacja CPI w maju była w Polsce najwyższa od 24 lat. Gwałtownie rosły ceny m.in. żywności, paliw czy użytkowania mieszkania. W maju indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 13,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Względem poprzedniego miesiąca wskaźnik zwiększył się o 1,7%, a więc mniej niż w kwietniu (2,0% mdm) oraz wyraźnie mniej niż w marcu (3,3% mdm).

- reklama -

Wzrost cen zanotowano w niemal wszystkich głównych kategoriach towarów i usług. W porównaniu do kwietnia inflację najmocniej w górę ciągnęły użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (+0,5 p. proc.), a także żywność i napoje bezalkoholowe oraz transport (po 0,35 p. proc.).

Większość rynkowych ekonomistów jest przekonana, że już za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć inflacyjny szczyt. Spodziewany jest on w miesiącach letnich, prawdopodobnie na poziomie 15-20%.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj