Dworzec kolejowy w Chałupkach ma być wizytówką całego regionu [ZDJĘCIA]

krzyzanowice pkp
Dworzec kolejowy w Chałupkach ma być wizytówką całego regionu

Oprócz poczekalni i obsługi pasażera przewidziano miejsce na małą gastronomię i minimuzeum PKP promujące główne atrakcje turystyczne Krainy Górnej Odry.

Omówienie zrealizowanych projektów i przedsięwzięć oraz możliwościach finansowania kolejnych inwestycji były głównym tematem wizyty gospodarczej marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego w gminie Krzyżanowice.

- reklama -

Marszałka wraz z delegacją przywitał gospodarz gminy Krzyżanowice wójt Grzegorz Utracki, który w pierwszej kolejności oprowadził gości po obiekcie starego dworca kolejowego w Chałupkach, który gmina przejęła, po ośmiu latach starań, na początku 2020 r. Dworzec od wielu lat był wyłączony z użytkowania ze względu na stan techniczny obiektu. Wójt gminy przedstawił delegacji pomysł na zagospodarowanie obiektu, który zachowałby swoją pierwotną funkcję dworca kolejowego – poczekalnia i obsługa pasażera. Dodatkowo w koncepcji przewidziano miejsce na małą gastronomię i minimuzeum PKP promujące główne atrakcje turystyczne Krainy Górnej Odry z planowaną zabudową makiety kolejki wraz z wirtualną rzeczywistością. Dworzec w Chałupkach jest pierwszym przystankiem i miejscem, które widzą podróżni przyjeżdżający zza południowej granicy z kierunków takich jak np. Praga, Bratysława, Budapeszt czy Wiedeń. Z założenia ma to być wizytówka całego regionu.

Po oględzinach dworca delegacja udała się w drogę po istotnych inwestycjach. Goście odwiedzili m.in. ruiny zamku w Tworkowie, gdzie zakończono niedawno kolejną ważną inwestycję zwiększającą atrakcyjność i poprawiającą funkcjonalność obiektu – obiekt wozowni, który dostosowano i zabudowano do funkcji całorocznej sali dla wydarzeń, m.in. kulturalnych, społecznych, prelekcji i wystaw.

– Po wizycie marszałek Chełstowski pogratulował wójtowi w konsekwencji, uporze i nieustępliwości w działaniach na rzecz nowych inwestycji. Pochwalił dobrze zrealizowane zadanie jakim było odbudowanie ruin zamku wraz z zagospodarowaniem pomieszczeń wozowni. Stwierdził również, że w obiekcie Wozowni mogłyby w przyszłości odbywać się wydarzenia zorganizowane przez województwo śląskie. Pan Jakub Chełstowski wspominał o nadchodzącej nowej perspektywie unijnej i środkach finansowych, które niosą za sobą nowe możliwości i część z nich mogłaby zostać spożytkowana w gminie Krzyżanowice – relacjonuje urząd gminy.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj