Rybnik wśród laureatów konkursu Eco-Miasto

rybnik eco
Rybnik z nagrodą za Centrum Zielonej Energii. Fot. UM Rybnik

Zgłoszenie do konkursu miasto oparło na powstającym w Rybniku Centrum Zielonej Energii, którego celem jest stworzenie własnego, miejskiego systemu gospodarowania odpadami w systemie obiegu zamkniętego.

Rybnik znalazł się w gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. To ogólnopolski projekt popularyzujący ideę zrównoważonego rozwoju miast. Kapituła wyłoniła dziewięciu laureatów w pięciu kategoriach. Rybnik otrzymał nagrodę w kategorii „Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym (miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców)”.

- reklama -

– Nasze zgłoszenie do konkursu oparliśmy na powstającym w Rybniku Centrum Zielonej Energii – wyjątkowej inwestycji ekologicznej, której celem jest stworzenie własnego, miejskiego systemu gospodarowania odpadami w systemie obiegu zamkniętego. Z instalacji termicznego przekształcania odpadów oprócz ciepła zostanie wytworzona również energia elektryczna, z której w procesie elektrolizy będzie wytwarzany wodór. Zasilanych nim będzie 20 miejskich autobusów, na których zakup Rybnik otrzymał 45 mln zł dofinansowania – mówi zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj