
W powojennych latach tysiące raciborzan musiało wyjechać ze swoich domów do Niemiec. Największa część z nich osiedliła się właśnie w Leverkusen.
2022 rok obfituje w Raciborzu w jubileusze. 14 października świętowano 20-lecie partnerstwa miast Raciborza i Leverkusen.
– Mówiąc o historii tych dwóch miast i łączącym je mianowniku, nie sposób pominąć pewnej ważnej kwestii. W powojennych latach tysiące raciborzan musiało wyjechać ze swoich domów do Niemiec. Największa część z nich osiedliła się właśnie w Leverkusen, tworząc dobrze prosperującą społeczność, która o swoich korzeniach pamięta do dziś – przypomina raciborski magistrat.
Uroczystość odbyła się w budynku raciborskiego muzeum i połączona była z otwarciem wystawy poświęconej tej współpracy. Wydarzenie uświetnił również koncert zespołu SIDOR x S-AGE.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/





![Ceramika i obrazy z mchu. Twórcze zajęcia w raciborskich filiach biblioteki [ZDJĘCIA] Ceramika i obrazy z mchu. Twórcze zajęcia w raciborskich filiach biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/warsztaty-biblioteka.jpg)

![Finał „Szansy na Sukces” z udziałem Błażeja Klimaszki już w niedzielę [WIDEO] blazej klimaszka](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/blazej-klimaszka.jpg)





![Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece [ZDJĘCIA] Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/bogdan-tkaczuk.jpg)
![Młodzi miłośnicy czytania rywalizowali w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/swiatowy-dzien-ksiazki.jpg)
![Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych zaprezentowali swoje prace [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/liceum-sztuk-plastycznych-dyplomy.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)









