„Baseny to ostatnia rzecz, która powinna być budowana”. Petycja raciborzan do premiera Morawieckiego

Przy aquaparku H2Ostróg w Raciborzu ma powstać zewnętrzny kompleks basenów i atrakcji. Fot. UM Racibórz

Zdaniem autorów petycji budowa samych basenów bez kładki dla pieszych i rowerzystów przez Odrę jest „całkowitym nieporozumieniem ze szkodą dla miasta i mieszkańców oraz turystów”.

W Urzędzie Miasta Racibórz, biurze poselskim Michała Wosia i Kancelarii Premiera Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego została złożona petycja w sprawie zmiany wniosku dotyczącego programu Polski Ład. Chodzi o rozbudowę aquaparku H2Ostróg i budowę kładki przez Odrę na bulwary w Raciborzu. Od inicjatora petycji wiemy, że podpisało ją 130 raciborzan.

- reklama -

Zdaniem autorów petycji budowa kładki mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku – trzeba tylko zmienić wniosek do Polskiego Ładu, aby zapewnić finansowanie. – Zmienić wniosek może tylko prezydent Raciborza, który najprawdopodobniej nie będzie chciał tego zrobić. Pomóc w tej sprawie bardzo może Rada Miasta Racibórz, cofając zgodę na budowę basenów w obecnym kształcie, zbyt dużych i zbyt drogich w budowie i utrzymaniu. Jeżeli Rada Miasta cofnie zgodę i wezwie prezydenta Dariusza Polowego aquaparku H2Ostróg, o co zresztą prosimy w tej petycji – aby zmienił wniosek, uwzględniając mniejsze baseny, ale wybudowanie kładki przez Odrę na bulwary z Polskiego Ładu – to prezydentowi pozostanie albo złożyć wniosek o zmianę inwestycji z uwzględnieniem budowy kładki i wtedy możemy mieć tą kładkę już w przyszłym roku i baseny troszeczkę mniejsze, lub nie złożyć wniosku o zmianę inwestycji i oddać 31,5 mln zł. Jeżeli by jednak prezydent Polowy nie zmienił tego wniosku, to znaczyłoby, że jednak kolejny raz nie słucha w ogóle mieszkańców ani nawet radnych i tak naprawdę nie dba o realne potrzeby mieszkańców i miasta – tłumaczą.

Zdaniem grupy raciborzan z pieniędzy z Polskiego Ładu należało wyremontować przede wszystkim ponad 100 miejskich budynków wielorodzinnych – docieplić je, zrobić w nich ekologiczne ogrzewanie oraz wykonać brakujące łazienki i ubikacje. – Ubikacje w wielu mieszkaniach komunalnych należących do miasta Racibórz są tylko na klatkach schodowych, jedna na kilka rodzin. W takiej sytuacji prezydent Raciborza decyduje się składać do Polskiego Ładu wniosek na budowę kolejnych basenów w Raciborzu. Te baseny to ostatnia rzecz, która powinna obecnie być budowana i to za dziesiątki milionów złotych dotacji. W Raciborzu nie ma problemów, aby się wykąpać w lecie czy nawet w zimie w krytych basenach. Za to bardzo wiele osób w Raciborzu ma problem, aby się wykąpać w mieszkaniu wynajmowanym budynkach miejskich od miasta Racibórz kwalifikujących się do kapitalnego remontu – podkreślają podpisani.

Dodają, że jeśli jednak radni zgodzili się poprzeć prezydencki pomysł budowy basenów zewnętrznych, to inwestycja budowy samych basenów bez kładki dla pieszych i rowerzystów przez Odrę jest „całkowitym nieporozumieniem ze szkodą dla miasta i nas, mieszkańców, oraz turystów”. – Na Moście Zamkowym nie ma od lat warunków do bezpiecznego, w ludzkich warunkach przechodzenia przez niego dla pieszych czy rowerzystów. Od lat z roku na rok przechodzenie przez most jest coraz bardziej niebezpieczne z uwagi na wzrastający ruch samochodowy oraz bardzo wąskie chodniki i brak ścieżki rowerowej dla pieszych – wskazują raciborzanie.

– Nie zgadzamy się na dalsze ignorowanie naszych próśb, potrzeb i bezpieczeństwa. Nie zgadzamy się na kolejną arogancję władzy. Nie zgadzamy się na pobłażanie złym pomysłom dla monumentalnych pomnikowych projektów i marnowanie na to dziesiątek milionów złotych, pomijając palące problemy miasta i jego mieszkańców. Nie zgadzamy się na prowadzenie polityki finansowej życia ponad stan. Tak naprawdę nie czas teraz na budowę pomnikowych, ogromnych kolejnych basenów za dziesiątki milionów złotych w mieście, podczas gdy podstawowe potrzeby mieszkańców i Raciborza nie są zapewnione od lat – uważają mieszkańcy.

PEŁNA TREŚĆ PETYCJI.

Czytaj także: Zewnętrzny kompleks basenów i atrakcji powstanie przy H2Ostróg [WIZUALIZACJE]

oprac. /kp/

- reklama -

60 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj