Przewodnik po wyborze kijów trekkingowych

kije trekkinowe jakie wybrac

Wybierając się w górską trasę, warto zabrać ze sobą kijki trekkingowe. Znacząco ułatwią one pokonywanie nawet długich odcinków, pozwalając optymalnie rozłożyć ciężar ciała. Wybór tego rodzaju produktów jest niezwykle szeroki. Należy zatem wiedzieć, czym kierować się, dokonując zakupu. Oto kilka cennych wskazówek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kije trekkingowe?

Wybór kijków trekkingowych wydaje się prostym zadaniem, jednak trzeba zwrócić uwagę na wiele detali – tak, aby rzeczywiście ułatwiały one górskie przechadzki. Bardzo istotnym elementem jest konstrukcja kija: można wybrać 2-, 3-, a nawet 4-segmentowe. Ilość segmentów przekłada się na większy lub mniejszy rozmiar po złożeniu, co jest kluczowe dla osób, które przenoszą kije w plecaku. Kolejną kwestią jest wybór materiału, z którego wykonane są kije. Najczęściej jest to włókno węglowe lub aluminium. W pierwszym przypadku kije są twarde, a jednocześnie stosunkowo lekkie. Charakteryzują się jednak mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tymczasem sprzęt wykonany z aluminium łatwiej złamać, ale zarazem trudniej go odkształcić. Dobrze, aby kije posiadały widiowe końcówki wymienne, które są odporne na uszkodzenia.

- reklama -

Jak ułatwić sobie przemierzanie szlaków?

Chcąc ułatwić sobie przechadzkę po górach, warto wybrać kije trekkingowe z odpowiednią rączką. Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału została ona wykonana. Dobrym rozwiązaniem są rączki antypoślizgowe, zapewniające stabilność. Warto zdecydować się na rączki przedłużane, które z łatwością można dopasować do rzeźby terenu. Producenci kijów trekkingowych stawiają wygodę na pierwszym miejscu, dlatego wypuścili na rynek modele wyposażone w amortyzację. Z założenia ma ona za zadanie odciążyć stawy, przez co dobrze sprawdza się w przypadku osób, które często chodzą po górach. Niemniej jednak kijki z amortyzacją są droższe, a jednocześnie nieco cięższe.

Jakie kije trekkingowe wybrać?

To, jakie finalnie kije trekkingowe wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Inne wymagania mają osoby, które często wybierają się w góry, przemierzając dalekie trasy, inne natomiast te, które preferują krótkie górskie spacery. Warto jednak pamiętać, że kijki trekkingowe są czymś innym niż kije do nordic walking. Te drugie sprawdzają się na terenach miejskich lub zielonych, lecz nie w górach. Tam niezawodne będą wysokiej jakości kije trekkingowe. Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać, dotyczy tego, czy będziemy przenosić kije w plecaku? Czynnik ten wpływa na wiele aspektów związanych z wyborem kijków, dotyczących segmentów, materiału czy dodatkowych funkcji. Wybór kijów trekkingowych uzależniony jest również od posiadanego budżetu – modele lepiej wyposażone, odporne na uszkodzenia, zwykle kosztują więcej. Pamiętajmy, że wyprawa w góry wymaga odpowiednich przygotowań, dlatego do tematu wyboru kijów trekkingowych należy podejść rozsądnie. Jednocześnie będziemy musieli wyposażyć się także w inne akcesoria, na przykład wysokiej klasy odzież (spodnie trekkingowe męskie, niezbędne w górach, można zakupić w tym miejscu: https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/spodnie-meskie/spodnie-trekkingowe-meskie.html). W teorii kijki trekkingowe nie są podstawowym wyposażeniem osoby przemierzającej szlaki, jednak warto je zakupić w trosce o swój komfort i zdrowie.

[artykuł reklamowy]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj