Blue Velo połączy Racibórz z Morzem Bałtyckim

sciezka rowerowa waly zbiornik raciborz
Fot. arch. red.

Trasa pozwoli rowerzystom przejechać całą zachodnią granicę Polski wzdłuż Odry, a na terenie powiatu raciborskiego połączy tereny gmin Krzyżanowice, Racibórz i Rudnik.

Blue Velo, czyli Odrzańska Trasa Rowerowa, to szlak rowerowy biegnący wzdłuż Odry. Na jego trasie znajduje się także Racibórz oraz gminy Krzyżanowice i Rudnik. Przebieg Blue Velo w regionie, a także określenie zasad współpracy pomiędzy poszczególnymi gminami a Państwowym Przedsiębiorstwem Wodnym Wody Polskie, były tematami spotkania, które odbyło się 30 stycznia w Gliwicach. Z dyrektorem tamtejszego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Mirosławem Kurzem spotkali się: Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, wiceprezydent Dawid Wacławczyk i raciborski miejski oficer rowerowy Grzegorz Kawalec, a także Wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki i Wójt Gminy Rudnik Piotr Rybka. W spotkaniu brały udział również merytoryczne urzędniczki z wymienionych gmin oraz projektant trasy Tobiasz Nykamowicz.

- reklama -

Blue Velo, czyli międzynarodowa trasa rowerowa nr 3, to szlak o długości ok. 1000 km, który pozwoli rowerzystom przejechać całą zachodnią granicę Polski wzdłuż rzeki Odry, a na terenie powiatu raciborskiego połączy tereny gmin Krzyżanowice, Racibórz i Rudnik. Odcinek z Chałupek do Zabełkowa jest już gotowy – są to tzw. Meandry Odry. Dalszy szlak wieść będzie wałami Zbiornika Racibórz Dolny przez Krzyżanowice, Tworków i Bieńkowice aż do Raciborza. Na terenie Raciborza będzie poprowadzony prawym brzegiem rzeki przez Płonię, pod mostem na ul. Piaskowej, dalej istniejącym odcinkiem obok zakładu Tokai Cobex, przez Park Zamkowy, obok zamku i przystani, przez bulwary nadodrzańskie do kładki, a następnie lewym brzegiem rzeki obok Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i ogrodów działkowych, i dalej nad samą rzeką aż do Miedoni, gdzie trafi na teren gminy Rudnik. Tutaj po zachodniej stronie rzeki wieść będzie przez Brzeźnicę i Łubowice aż do Grzegorzowic, do granicy z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim.

Koncepcja projektowa szlaku oraz jego późniejsze wykonanie planowane jest w oparciu o środki pozyskane ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych „Fundusze Europejskie dla Śląskiego”.

fot. Dawid Wacławczyk – wiceprezydent Raciborza/Facebook
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj