Skwer Augusta Bernerta w Raciborzu. Gdzie się znajduje?

Skwer Augusta Bernerta w Raciborzu
Fot. UM Racibórz

August Bernert był burmistrzem i nadburmistrzem Raciborza. Za jego czasów miasto znacząco powiększyło budżet, a także zwiększyło liczbę mieszkańców.

Rada Miasta Racibórz podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi na rogu ul. Mickiewicza i ul. Podwale „Skwer Augusta Bernerta”.

- reklama -

August Bernert był burmistrzem i nadburmistrzem Raciborza w latach 1885-1920. W wyniku prowadzonej przez niego polityki pozyskiwania gruntów na rzecz miasta i w czasie jego zarządzania miasto wybudowało oraz później rozbudowało szpital miejski przy ul. Bema, seminarium nauczycielskie (szkoła przy ul. Opawskiej 81) i gazownię. August Bernert przyczynił się też do elektryfikacji miasta i wspierał wiele innych, znaczących inwestycji. To właśnie za jego czasów Racibórz znacząco powiększył budżet miejski, a także zwiększył liczbę mieszkańców z 19 tys. w 1885 r. do 50 tys. mieszkańców w latach 20. XX w.

Zieleniec nazwany im. Augusta Bernerta to teren u zbiegu ul. Mickiewicza i Podwale, poniżej Galerii Młyńskiej, na przedpolu dawnego biegu muru obronnych. Stanowi część tzw. plant okalających zwartą zabudowę starego miasta w linii fortyfikacji miejskich. Razem z innymi zieleńcami jest strefą przewietrzania miasta i rezerwuarem zieleni w ścisłym centrum. Znajduje się na nim np. zasadzony na 50-lecie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej platan klonolistny.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj