Wieczór promocyjny 39. „Almanachu Prowincjonalnego” [ZDJĘCIA]

Wieczór promocyjny 39. "Almanachu Prowincjonalnego"

Gościem wieczoru był wybitny intelektualista z Krakowa Józef M. Ruszar, a oprawę muzyczną spotkania stworzyła Paulina Świerczek przy akompaniamencie Mariusza Wyciska.

18 maja w sali kameralnej RDK odbył się wieczór promocyjny „Almanachu Prowincjonalnego”. W dwadzieścia lat od powstania pisma 39. numer „AP” wita czytelnika okładką z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Taka jest też kolorowa część tego wydania – „Relikwiarz katyński”. Numer przynosi dużą porcję eseju, reportażu, dziennika, fotografii, jednak tak jak poprzednio dominuje poezja. – Herbert, Bryll, Szymik, Muszalik, Kolář i Sinkowski – to liryczny trzon „AP39”. Nie sposób nie wspomnieć o „Orfeuszu sarmackim” Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Antoniego Libery, wierszu sprzed 450 lat, który zachował zdumiewającą aktualność – wskazuje Raciborskie Centrum Kultury.

- reklama -

Gościem wieczoru był wybitny intelektualista z Krakowa Józef M. Ruszar – pisarz, dziennikarz, literaturoznawca i wydawca, dyrektor likwidowanego właśnie Instytutu Literatury, placówki o ogromnym wydawniczym dorobku, w ciągu kilku lat idącym w setki. – Gość w trakcie rozmowy z Markiem Rapnickim czytał fragmenty swych książek, m.in. przejmujący fragment „Czerwonych pająków”, relacji z pobytu w karnej kompanii Wojska Polskiego w 1978 r. Piękną oprawę muzyczną spotkania stworzyła Paulina Świerczek przy akompaniamencie Mariusza Wyciska, prezentując zestaw piosenek z obu stron Atlantyku. Znakomita, utrzymana w czerni i bieli z jednym czerwonym akcentem, scenografia świetnie konweniowała z tematyką czytanych tekstów, jak też z niepewną sytuacją w Europie – relacjonuje RCK.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj