
Śląsk może stać się regionem, który nie tylko pamięta o swojej przeszłości, ale także kroczy ku przyszłości opartej na zrównoważonym rozwoju i nowoczesnych technologiach.
Kopalnie, będące przez dekady fundamentem gospodarki Śląska, wkraczają w etap powolnego zamykania. Zgodnie z umową społeczną z górnikami podpisaną przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2021 r. likwidacja ostatniej kopalni ma nastąpić w 2049 r. Nowa wersja Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada jednak szybsze odejście od węgla. Decyzje te wywołują obawy wśród górników i ich rodzin, dla których praca w kopalniach była często przekazywana z pokolenia na pokolenie.







![Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski w Artistic Show Dance [ZDJĘCIA] Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski Artistic Show Dance](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-skaza-raciborz.jpg)






![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)









![Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/wielkanocna-procesja-konna-raciborz-sudol-2026.jpg)

