
Mikroplastik zanieczyszcza już niemal wszystkie środowiska. Jego głównymi źródłami są tekstylia syntetyczne, opony samochodowe i kurz miejski.
Tworzywa sztuczne zaczęły być powszechnie używane w okolicach 1950 r., kiedy ich produkcja wynosiła ok. 2 mln t. Wraz ze wzrostem konsumpcji, handlu i większymi wymaganiami dotyczącymi przechowywania żywności oczy materiałów budowlanych ich produkcja znacznie wzrosła i w 2024 r. osiągnęła poziom 400 mln t. Większość rozkłada się przez setki, a nawet tysiąc lat, a mikroplastik, czyli drobne fragmenty tych materiałów, zanieczyszcza już niemal wszystkie środowiska. Jednocześnie tworzywa sztuczne są nieocenione w wielu dziedzinach życia ze względu na swoją trwałość, odporność, plastyczność i niski koszt produkcji.




![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)







![Fagot w roli głównej podczas koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] Fagot w roli głównej podczas koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/koncert-umuzykalniajacy-fagot.jpg)
![218 uczniów z Raciborza ze stypendiami za wyniki w nauce [ZDJĘCIA] Rozdanie stypendiów za wyniki w nauce w pierwszym półroczu roku szkolnego 2025/2026](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/stypendia-raciborz.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






