
Jeśli chodzi o bezrobocie, wśród imigrantów przedwojennych wynosi ono 6%, natomiast wśród uchodźców wojennych poziom ten spadł do 14% z 25% dwa lata temu.
Wśród obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 2022 r., ponad 90% było aktywnych zawodowo, w tym ok. 77% deklarowało, że miało stałą pracę. Odsetek ten utrzymuje się na stabilnym poziomie od 2023 r. Sytuacja Ukraińców, którzy osiedlili się w Polsce po inwazji Rosji, jest inna – odsetek zatrudnionych na stałe wynosi 54%, choć widać systematyczny wzrost (z 38% w 2023 r.). Autorzy raportu wskazują, że dzięki dobrej sytuacji na polskim rynku pracy i upływowi czasu uchodźcy mogli lepiej odnaleźć się w dostępnych opcjach i znaleźć lepiej dopasowane zatrudnienie.





![Grupa Strzecha Seniorzy świętowała 20-lecie działalności [ZDJĘCIA] Grupa Strzecha Seniorzy świętowała 20-lecie działalności](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/zpit-strzecha-seniorzy.jpg)

![„Żywioły” w raciborskiej bibliotece. Wystawa pełna naukowych ciekawostek [ZDJĘCIA] „Żywioły” w raciborskiej bibliotece. Wystawa pełna naukowych ciekawostek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/zywioly-anna-skowronska.jpg)




![Młodzi czytelnicy ruszyli tropem „Kociej Szajki” i „Zwiadowców” [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-31.jpg)

![Drewniane potwory książkowe powstały w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-30.jpg)
![Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty [ZDJĘCIA] Warsztaty, taniec i rękodzieło. Uczestnicy zajęć w RCK rozwijają swoje talenty](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-rck-9.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





