
W listopadzie do urzędów pracy zgłoszono ponad 60% mniej ofert niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
W grudniu Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł o 0,1 pkt. do poziomu 73 pkt., kontynuując wzrostowy trend zapowiadający możliwy wzrost bezrobocia. Choć liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych pozostaje niska, niepokój budzi gwałtowny spadek ofert pracy, których w urzędach zgłoszono o 60% mniej niż przed rokiem. Podobne spadki odnotował Barometr Ofert Pracy analizujący ogłoszenia w internecie, co potwierdza mniejszą aktywność rekrutacyjną firm. Zdaniem ekspertów BIEC pracodawcy jednak nie tylko rzadziej szukają nowych pracowników, ale też coraz częściej rezygnują z publicznych kanałów ogłoszeniowych na rzecz alternatywnych metod rekrutacji.




![Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie [ZDJĘCIA] Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/kiermasz-wielkanocny-tworkow-krzyzanowice.jpg)
![Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/klub-ojca.jpg)
![Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece [ZDJĘCIA] Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-plastyczny-opowiesci-z-narnii-biblioteka.jpg)


![„Technologia czułości”. Wystawa malarstwa w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/damian-wojnowski.jpg)


![Trąbka bohaterką kolejnego koncertu umuzykalniającego w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Trąbka bohaterką kolejnego koncertu umuzykalniającego w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)
![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






