
Uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach astronomicznych, podczas których poznawali tajemnice kosmosu poprzez doświadczenia i obserwacje.
Biblioteka Publiczna w Rudach stała się miejscem niezwykłego spotkania z nauką. Podczas warsztatów astronomicznych uczniowie klas I-III mieli okazję poznać podstawy wiedzy o kosmosie w przystępnej i angażującej formie. Zajęcia poprowadził Bogdan Tkaczuk, pasjonat astronomii znany z umiejętności pracy z najmłodszymi i łączenia wiedzy naukowej z atrakcyjną formą przekazu.
Podczas spotkania uczestnicy nie tylko słuchali opowieści o wszechświecie, ale także brali udział w doświadczeniach i obserwacjach. Jednym z najbardziej interesujących elementów zajęć była możliwość obejrzenia autentycznego meteorytu, który dzieci badały pod kątem właściwości magnetycznych. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z analizą widma światła przy użyciu spektroskopów i poznawać ukształtowanie powierzchni Księżyca.
Prowadzący w przystępny sposób wyjaśniał złożone zagadnienia fizyczne, dostosowując przekaz do wieku uczestników. W trakcie warsztatów zwrócił także uwagę na problem zanieczyszczenia światłem, wskazując jego wpływ na zdrowie ludzi, funkcjonowanie zwierząt i koszty związane ze zużyciem energii. Podkreślił znaczenie ochrony tzw. ciemnego nieba o świadomego korzystania ze sztucznego oświetlenia.
– Biblioteka w Rudach po raz kolejny udowodniła, że we współpracy z takimi profesjonalistami jak Bogdan Tkaczuk, staje się nowoczesnym centrum edukacyjnym, które inspiruje najmłodszych do poznawania tajemnic wszechświata – podsumowuje placówka.
fot. Biblioteka Rudy
oprac. /kp/




![V Jarmark Rękodzieła w Rudach przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA] V Jarmark Rękodzieła w Rudach przyciągnął tłumy](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/jarmark-rekodziela-rudy.jpg)
![VII Raciborski Festiwal Gamingowy [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/festiwal-gamingowy.jpg)

![Sukcesy tancerzy Skaza na festiwalu Akcent Cup [ZDJĘCIA] Sukcesy tancerzy Skaza na festiwalu Akcent Cup](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/zespol-taneczny-skaza-raciborz.jpg)






![Dzieci z Przedszkola nr 15 mają nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/przedszkole-nr-15-raciborz-plac-zabaw.jpg)
![Jak działają narkotyki i alkohol? Spotkanie sanepidu z uczniami w Rudniku [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/sanepid-edukacja.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





