
Doświadczenie i kompetencje raciborskiej spółki przykuły uwagę tureckich klientów – stoisko firmy podczas targów cieszyło się sporym zainteresowaniem. Rafako S.A. podjęło także rozmowy z kluczowymi graczami tamtejszego rynku.
Raciborska Spółka w Międzynarodowych Targach ICCI 20170 i konferencji poświęconej energii i ochronie środowiska, która odbyła się w dniach 3-5 maja, w Istambul Expo Center, w Stambule wzięła udział po raz trzeci. – Stoisko Rafako cieszyło sporym zainteresowaniem, zarówno w przypadku firm, które chciałyby współuczestniczyć z nami w projektach, jak i tych ukierunkowanych m.in. na podwykonawstwo. Przeprowadziliśmy także szereg rozmów z czołowymi firmami tureckimi. Czas pokaże jakie będą tego rezultaty – wyjaśnił Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu Rafako S.A. Targom towarzyszyła również konferencja w trakcie, której przedstawiciel raciborskiej Spółki, Romuald Wierzchowski wygłosił referat na temat porównania mokrej, wapiennej i półsuchej technologii odsiarczania spalin.
Targi ICCI 2017 były pierwszym tego typu wydarzeniem po ostatnich działaniach politycznych w Turcji. – W trakcie inauguracji, obecni politycy wypowiadali się bardzo niejednoznacznie w kwestii energetyki. Zaznaczali, że może dojść zarówno do boomu w energetyce węglowej, jak i wzrostu znaczenia energetyki odnawialnej. Jest wiele niewiadomych. Natomiast powstał program, w którym znajduje się kilkanaście lokalizacji złóż węgla brunatnego, które turecki rząd chce eksploatować. Oznacza to, że w planach jest budowa nowych kopalni i elektrowni, co jest bardzo dobrą wiadomością dla Rafako – wyjaśnił Piotr Karaś.
Zarówno w Turcji, jak i w Polsce stawia się obecnie na własne surowce energetyczne, uniezależnienie od gazu oraz energetykę węglową. – W kwestii energetyki mamy z Turcją bardzo zbieżne interesy. W związku z tym, może warto, aby nasze kraje na najwyższym szczeblu podniosły kwestię współpracy między tureckimi i polskimi podmiotami. Turcja posiada bardzo dobre zasoby w zakresie prac budowlanych i montażowych. My za to dysponujemy technologiami kotłowymi oraz z zakresu oczyszczania spalin i przede wszystkim doświadczeniem – wyjaśnił P. Karaś, który dodał, że obecnie Rafako S.A. w konsorcjum z turecką firmą bierze udział w przetargu na blok energetyczny oparty o kotły fluidalne. Decyzja o wyborze wykonawcy może zapaść już w czerwcu tego roku.
Należy zaznaczyć, że Rafako S.A. niemal 40 lat temu dostarczyło kotły dla największych tureckich elektrowni, m.in. Kemerkoy, Yenikoy i Yatagan. Co więcej, niektóre zostały już przez Spółkę z Raciborza zmodernizowane. – Energetyka turecka w ostatnim czasie bardzo intensywnie przymierza się do modernizacji swoich instalacji energetycznych, w tym tych, które dostarczyło Rafako. W związku z tym, także pod tym kątem prowadziliśmy w Stambule rozmowy z klientami, którzy użytkują nasze kotły. Kolejnym aspektem były nowe inwestycje, w których chcemy uczestniczyć. Oprócz technologii kotłowych, do zaoferowania mamy także instalacje związane z ochroną środowiska (odsiarczanie, odazotowanie, odpylanie). Obecnie jesteśmy trakcie przekazywania kolejnego kotła fluidalnego klientowi tureckiemu i jednocześnie uczestniczymy w szeregu istotnych akcji ofertowych konkurując z dostawcami z całego świata- powiedział Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako S.A. – Trzeba powiedzieć, że aktualna sytuacja polityczna w Turcji stawia nowe wyzwania dla nas, dostawców, głównie związane z wsparciem finansowym inwestycji. Również w tym zakresie podejmujemy działania, bo uważam, że jest o co walczyć. To dla nas bardzo ważne, aby znajdować się na rynku tureckim i mieć ciągły kontakt z klientami. Jesteśmy przekonani, że jest o wiele więcej do zrobienia, w tamtym rejonie świata, i chcemy się w to bardziej zaangażować – podsumował na koniec Krzysztof Burek.
oprac. /mh/
zdjęcia: Piotr Karaś





![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)
![Raciborzanie współtworzą plan adaptacji miasta do zmian klimatu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miejski-Plan-Adaptacji-do-Zmian-Klimatu-dla-Raciborza.jpg)



![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)









