Drengowie chcą odtworzyć nadanie Raciborzowi praw miejskich

festiwal średniowieczny

Stowarzyszenie Drengów zwróciło się do urzędu miasta o dofinansowanie inscenizacji historycznej upamiętniającej wydarzenia sprzed 800 lat. Wojowie liczą na 10 tys. zł dotacji z miejskiej kasy.

- reklama -

Raciborski rynek Anno Domini 1217. Dookoła rozstawione kolorowe stoiska. Rynek tętni życiem. Jest płatnerz ze zbrojami, kowal z bronią, sprzedawcy owoców, garncarz i inne kramy kupieckie. Śpiewają średniowieczni bardowie, dyby mają swojego chwilowego lokatora (to złodziej, który w ten sposób odbywa karę za to, iż nie był w swej profesji dostatecznie dobry i dał się złapać), wojowie pilnują porządku, przekomarzają się targowe przekupki. Wtem z raciborskiego grodu na koniu wjeżdża posłaniec w obstawie czterech pieszych wojów. Wchodzi na specjalnie przygotowany na rynku podest i obwieszcza, iż Raciborzowi nadano prawa miejskie. Zgromadzony tłum wiwatuje, całość wieńczy salwa armatnia – tak przedstawia się scenariusz inscenizacji historycznej zaproponowanej przez stowarzyszenie Drengów na obchody rocznicy 800-lecia praw miejskich. W zamyśle Drengów w rolę rynku ma się wcielić przystań kajakowa nad Odrą, zaś grodu – Zamek Piastowski. Inscenizację chcą przeprowadzić podczas tegorocznych pływadeł.

Do magistratu wpłynęła prośba stowarzyszenia z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia z pominięciem otwartego konkursu ofert. Drengowie oszacowali całkowity koszt zadania (m.in. zespół muzyczny, dekoracje i wynajem jeźdźca na koniu) na 13 tys. zł, licząc na miejską dotację w wysokości 10 tys. zł.

Uwagi do oferty można wnosić na załączonym na stronie magistratu formularzu uwag w terminie do 17.05.2017 r. elektronicznie na adres e-mail: [email protected] lub pisemnie na adres: Urząd Miasta Racibórz, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu, ul. Króla Stefana Batorego 6, 47-400 Racibórz. W przypadku nadesłania uwag pocztą decyduje data wpływu do Urzędu.

Przypomnijmy, w tym roku nie odbędzie się organizowany przez Drengów Festiwal Średniowieczny. Stowarzyszenie uznało, iż przyznana przez miasto w konkursie ofert dotacja jest niewystarczająca dla pokrycia kosztów. Miasto jednak zachowało jako rezerwę ponad 20 tys. złotych na tzw. małe granty, które mogą pojawić się w trakcie roku, a będą związane z obchodami 800-lecia Praw Miejskich Raciborza.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here